Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

Oca 30

Tükoder Logo

Son günlerde, hakkını arayan bir vatandaşın sayesinde bir çok kişi Turk Telekom‘un aldığı sabit ücretlere karşı Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmaya başladı. Bu konu hakkında, geçenlerde yazdığım bir yazıdan sonra bazı okurlarım, dilekçelerini hazırladıklarını ancak nasıl ve nerelere başvuracaklarını bilmediklerini yazmış ve bu konuda yardım istemişler. Her ne kadar yorum yazan okuyucularıma cevap vermeye çalışsam da eminim ki bu haberleri okuyan bir çok kişinin de kafasında aynı sorular vardır. Bende bu nedenle ufak çaplı bir araştırma yaparak, başvuruyu nasıl ve nerelere yapmamız, başvuru sırasında nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bazı bilgiler topladım.

Öncelikle, bir kaç gün önce yayınladığım dilekçe örneğini kendi bilgileriniz ile eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. -ya da bu dilekçeye benzer bir dilekçe hazırlayabilirsiniz- Daha sonra, bu dilekçeyi Tüketici Hakem Heyetine ulaştırmalısınız. Eğer yaşadığınız yer bir il ise, Tüketici Hakem Heyeti, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde bulunuyor. Eğer ilçede yaşıyorsanız, Kaymakamlık bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvurmalısınız. Ya da Tüketiciyi Koruma Derneğine başvurunuzu iletmelisiniz, onlar sizi yönlendireceklerdir.

Ancak başvurularınızı yaparken lütfen dikkatli olun, eğer gerçekten haksız bir şekilde sabit ücret alındığını ispatlayabiliyorsanız başvurunuzu yapın.

Aklınıza takılan her türlü soruda ise sabit telefonlardan, Alo Tüketici Hattı olan 175‘i arayabilirsiniz. Bana soracağınız sorularda ise elimden gelen ne ise yardımcı olmaya çalışırım 🙂

Etiketler:, , , , ,

83 Yorum

 1. Haydar ŞENEL /

  yakşamlar ben 06.04.2010 tarihinde telefoncudan sonyericson g705 aldım… Telefonunun fiyatı ortalama 570 ytl idi o zaman satıcı bana 450 ytl ye bıraktı telefonun ne esprisi var dedim bana ben bu telefonu bir adama sattım yalnız fatura kesmedim adam 1 gün sonra iade etti dedi satıcıda bende ürünümü teknosa teknik servisine gönderdim telefonda bir kusur var mı diye baktırdım telefon sorunsuz çıktı telefon açıldığı için sana %18 ucuza veriyorum dedi … Ben cahil o sırada adam bana ürünü ve aksesuarlarını veriyor hafıza kartını orjinal vermedi kulaklığı ona keza içinden çıkmayan kulaklık verdi dediği kutuda yok diyor bana en önemlisi bana telefonun cd sini vermedi bende net bilgi sahibi değildim vel hasıl adam bana bu ürününün 2 yıl kvk garantisi var dedi ki (sonyericsonların garanti kapsamı genpa teknik servis ) ben ürünü o gün 200 nakit para 270 5 taksit kredi kartı çektirdim bana 470 faturayı 450 ytl olarak çekti … Ben daha sonra garanti kapsamını kontrol etmek için genpaya gittim ve telefonunun GARANTİSİ ALDIĞIMTARİHTEN 8 GÜN SONRA BİTİYORMUŞ… Şehir dışında olduğum için bir şey yapamadım … Şu anda ne yapmalıyımmmmmmmmm …Yardımcı olur iseniz sevinirim …

 2. Haydar ŞENEL /

  yakşamlar ben 06.04.2010 tarihinde telefoncudan sonyericson g705 aldım… Telefonunun fiyatı ortalama 570 ytl idi o zaman satıcı bana 450 ytl ye bıraktı telefonun ne esprisi var dedim bana ben bu telefonu bir adama sattım yalnız fatura KESDİM adam 1 gün sonra iade etti FATURAYI İPTAL ETTİM dedi satıcıda bende ürünümü teknosa teknik servisine gönderdim telefonda bir kusur var mı diye baktırdım telefon sorunsuz çıktı telefon açıldığı için sana %18 ucuza veriyorum dedi … Ben cahil o sırada adam bana ürünü ve aksesuarlarını veriyor hafıza kartını orjinal vermedi kulaklığı ona keza içinden çıkmayan kulaklık verdi dediği kutuda yok diyor bana en önemlisi bana telefonun cd sini vermedi bende net bilgi sahibi değildim vel hasıl adam bana bu ürününün 2 yıl kvk garantisi var dedi ki (sonyericsonların garanti kapsamı genpa teknik servis ) ben ürünü o gün 200 nakit para 270 5 taksit kredi kartı çektirdim bana 470 faturayı 450 ytl olarak çekti … Ben daha sonra garanti kapsamını kontrol etmek için genpaya gittim ve telefonunun GARANTİSİ ALDIĞIMTARİHTEN 8 GÜN SONRA BİTİYORMUŞ… Şehir dışında olduğum için bir şey yapamadım … Şu anda ne yapmalıyımmmmmmmmm …Yardımcı olur iseniz sevinirim … Telefonu iade etme şansım varmı kesinti yaparlarmı …….

 3. nazlı nur /

  Acıbadem Hastanelerinin Kozyatağı hastanesi SSK ile onkoloji tedavisi için %100 anlaşmalı ancak onkolog ile görüşme randevusunu bile aradığımız günden tam iki ay sonrasına veriyorlar. Söz konusu kanser hastalığı olduğundan iki ay sonra ancak doktorla görüşeceğiz tedavi kimbilir ne zamana başlayacak. Gerekçelerini sorduğumda ise doktorun çok yoğun olduğu, ancak yoğunluğu falan yok aynı doktordan ücretli randevuyu hemen aynı güne alabiliyoruz. bu uygulama sağlık nedeniyle olduğu için önemli olduğunu düşünüyorum. Şikayetimi ve sağlık gibi önemli bir sektörde böyle kaliteli bir hastanenin yaptığı bu şüpheli uygulamayı şikayet etmek istiyorum..

 4. Osman Yülsel /

  Öğren mek istediğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim Bir mağazadan takım elbise aldım aldıktan bir iki ay kadar sonra ilk kez takım elbisenin sadece pantolonunu giydim giydiğim süre 7-8 saat kadardı bunun büyük bir kısmı araba içinde geçti. Eve geldiğimde pantolonda yünlenme olduğunu fark ettim aldığım yere götürüp durumu belirttim, takım elbiseyi üretici firmaya yollayacaklarını söylediler eğer kusurlu bulunursa takım elbise değerinde başka elbise alabileceğimi söylediler. Bir süre sonra sonucu öğrenmek için mağazaya gittiğimde takım elbisenin üretici firması ürünlerinde bir kusur bulunmadığını belirten şu yazıyla birlikte elbiseyi geri yollamışlar. ”Göndermiş olduğunuz ürün incelemeye alınmış, inceleme sonucunda; üretim ve kumaş problemine rastlanmamıştır. Yürüme ve günlük hareketler sonucunda bedende oluşan ter pantolonun bölgesel bazı yerlerinde kumaşa geçerek kumaşı nemlendirmektedir . Nemli kumaşın sürtünmesi sonucunda kumaşta tüylenme oluşmaktadır. Kumaşlarımızın sürtünme dayanıklılığı yüksektir. Fakat kumaşta oluşan nemlenme sürtünme dayanıklılığını azaltır. Üründe kumaş kaynaklı bir hata bulunmamıştır. Bu sebepten iade talebiniz kabul edilmemiştir .” Şeklinde bir açıklama yapmıştır . Öğrenmek istediğim TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİNE Başvurup itiraz edebilirmiyim giyim eşyalarında ne durumlarda itiraz edebiliriz üretici firmanın bu açıklaması haklımı ayrıca takıl elbisenin etiketlerini incelediğimde terden ve nemden korunmasını belirten bir ibare bulunmamaktadır. Bir elbise terlemeden giyile bilirmi bu bana biraz saçma geldi.

 5. mustafa /

  tüketici derneğinin e postası yokmu arkadaşlar biri yardımcı olsun ne olur

 6. ali /

  Ben thosiba dizüstü l655-15h pc aldım aldığımdan beri poş cdleri görmüyor ve bazı cdleri okumuyor 20nci gün servise götürdüm sorunumu anlattım 1 ayı dolmamış cihazımı değişimini istedim trabzondaki servisi değisimi istanbuldaki servisinin bir arıza görürse yapacağını söyleyip gönderdiler istanbula gitdi 15 gün kaldı orda cihazda sorun yok diye geri yolladılar aynı gün cihazı kargodan aldım servise götürdüm orda acıp baktılar aynı sorun ve alıp dekrar kargoya verdim sorunlarını anlattım istanbuldaki servis bu sefer cihazda donanımsal arıza var dedi cihazı yanlış kurmusum dediler 100 tl masraf cıkardılar bana bende cihazı bimexden aldığımda zaten kurulmuşdu ben bişey yapmadım dedim eğer bana masraf cıkartıyorsanız cihazı yapmayın gönderin tükedici haklarına gideceğimi söyledim tamam yapmadan gönderiyoruz dediler ne yapmalıyım sizce 20 gün oldu bu arada 1 ayı gecti ama servise verdigim tarihli ve aldığım tarihli bütün faturaları bende Bu kategoriden rastgele konular:

  • Tuğba /

   mrb Arkadaşım bnde senn gibi madur bi durum daim aynı marka aynı model bi pc aldım bnmde şarkı çalarken hiç bişi yokken takılıo şarkı donukluk yapio aynı şekilde servise yolladım cihaz sorunsuz dure diye yolladılar bana bi ayı geçti alalı bnmde bnde tüketici haklarına başvurmak istiyorum eğer sen baş vurduysan veya bununla ilgili bişeyler öğrendysen banada ilete bilirmisin şimdiden tşk ederim iyi günler

 7. mehmet_70 /

  İYİ GÜNLER BEN GİİTİGİDİYORDAN NAKİA 5800İ ALDIM TLF BİR HAFTA SONRA BOZULDU BEN DE GARANTİYE GÖNDERDİM AMA YAPILMADAN GERİ GELDİ TLF GARANTİSİ 1 YILLIK VE 20 GÜN İÇERİSİNDE BOZULURSA YENİSİYLE BİREBİR DEĞİŞTİRME GARANTİSİYLE ALMIŞTIM AMA DEĞİŞTİRMEDİLER ÜSTELİK BEN BAŞKA BİR ÜRÜNDE OLABİLİR DEMEME KARŞIN ŞİMDİ BEN PARAMI GERİ ALABİLİRMİYİM

 8. duygu /

  YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM! Yeni aldığım telefon 1 haftaiçinde sorun çıkarmaya başladı.Aldığım telefon bayiine geri götürdüm biraz daha kullanmamı tekrar aynı sorunları yaparsa servise göndericeklerini söylediler. 1 ay sonra tekrar geri götürdüm ve servise yollandı.19.10.2010 tarihinde servise yollanan telefon 29.11.2010 tarihinde bana teslim edildi. sadece bataryası değiştirilmişti. ben telefonun değişimini talep ettim ama kabul etmediler, tüketici hakları mahkemesine başvurun biz birşey yapamayız dediler. Ne yapmalıyım?Lütfen yardım edin.

 9. İsmail KAYIN /

  Aldığım telefonun arızalı çıkması üzerine satıcıya iade etmek istedim. geriye alamayız ancak garanti kapsamında onarımını isteyebiliriz dedi. telefon yaklaşık iki aydır (65 gün) halen geriye gelmedi. Servis İzmirde. telefon ediyoruz 40 tane yalan konuşuyorlar. Şu gün bu gün bizi oyalıyorlar.Servise aldığım kişi gönderdi. Şimdi sen benimle muhatap değilsin, ben aracı kurumum garanti belgesinde kimin ismi yazıyorsa onunla muhatap olacaksın diyor. fatura tarihinden 5 gün sonra telefon kargoyla gönderildi. Ben şimdi satıcıdan mı şikayetçi olucam yoksa İzmirdeki ithalatçı garanti belgesinde adı geçen firmadanmı. Yardımcı olanlara müteşekkir olurum.

 10. abdullah /

  BEN 13.12.2010 GÜNÜ ENGLİSH TİME TAKSİM ŞUBESİNE 300 TL VEREREK 2800 TL YE KAYIT OLDUM .PARAYA KARŞILIK SENET FALAN İMZALAMADIM SADECE SÖZLEŞME ADI ALTINDA BİR KAĞIT İMZALADIM. BU ZAMAN ZARFINDA KURUMDAN HİÇBİR HİZMET VE ÜRÜN ALMADIM.ANCAK MADDİ YÖNDEN SIKINTI ÇEKMEM VE İŞ HAYATIMDAKİ ÇALIŞMA KOŞULLARIMIN ARTMASI VE BU DURUMUN SAĞLIĞIM ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİSİNİN OLMASI NEDENİ İLE 17.12.2010 GÜNÜ TAKSİM ENGLİSH TİME A GİDEREK KURSA YUKARIDA BELİRTTİĞİM NEDENLERDEN DOLAYI GELEMEYECEĞİMİ KAYDIMIN SİLİNMESİNİ VE ÖDEDİĞİM 300 TL PARANIN TARAFIMA İADE EDİLMESİ KONUSUNDA MÜRACAATTA BULUNDUM.CEVAP OLARAK KAYDIMI SİLEMEYECEKLERİNİ VE PARAMI İADE EDEMEYECEKLERİNİ BEYAN EDEREK BENİ OYALAMAYA ÇALIŞIYORLAR BEN BU KONUDA SİZLERDEN YARDIM İSTİORUM GEREĞİNİ İLGİLİLERDEN RİCA EDERİM.

  • bekir /

   İmkansız birşey bende 1,700 lira ödedim %20 ek ödemeyide yaptım ama hala kaydımı iptal etmiyorlar

 11. pelin /

  merhaba ismim duygu.bir hafta önce bi mağazadan çanta satın aldım.çantanın üzerinde renk verirse firma sorumlu değil yazısı vardı.fakat satıcı yazın sıcakta terle çantalar boya verir onun yazısı bu dedi.birşey olmaz diyerek satış yaptı.Çantayı taktım ilk sefrede beyaz montuma renk verdi birdaha kullanamadım.üstelik montumda kullanılmaz hale geldi.satıs yapan kişiyle görüştüğümde malını geri alıp paramı iade etmesini talep ettim.fakat hayır cevabını aldım.üstelik beni yalancı çıkarıp öyle birşey söylemedim almasaydın gibi bir açıklama yaptı.malı kullanamıyorum artık.tesk e şikayet ettim.işleme başladılar.fakat para iademi istiyorum.hakem heyetine başvuruda bulunucam ama haklı çıkma sansım nedir?.

 12. sevim /

  merhaba,kısa bir süre içinde internet yoluyla bir saç şekillendirme aleti aldım.Maalesef 2. kullanımımda bozuldu.2 yıllık garantisi olan aleti geri ptt kargosuyla gönderdim.Bana alet elimize ulaştığında size yenisi göndericez dediler.Daha sonra yenisi gelmeyince tekrar aradığımda alet elimize ulaşmadı yapabileceğimiz bişi yok dediler.Ben de gönderim fişi mevcut.Ptt ye tekrar danıştığımda kargonun teslim edilmiş olduğunu öğrendim.Verdiğim ücret şöyle dursun,bu kişilerin daha fazla insanı kandırmalarını istemiyorum.Ne yapabilirim?Alet bana 60 liraya mal oldu,bana da bi öneriniz var mı acaba?

 13. Özgül /

  Ben ünlü bir ayakkabıcıdan bir bot aldım,ancak 2 ay sonra su çekmeye başladı,içindeki atstarda yırtıldı.garansiti 3 ay denilmişti ancak fişi bulamıyorum,garantisi geçerli olur mu bilginiz var mı?

 14. mehmet körkuyu /

  Merhabalar; bana telefonla banka kredi kartı müşterisi vasıtasıyla ulaşıldı, kendilerini acıbadem sigortası elamanı olarak tanıtan bir arkadaştan asistve sağlık paketi poliçesi aldım.Konuşmamız kayıtlarda var 249 tl poliçe bedelinin 5 eşit taksitte ödenmesi ve başlangıç tarihininde mart ayı olarak belirtmemize rağmen(görüşmemiz 26 şubat) meblağ peşin olarak tek çekimde yapılmış, bunu hesap extremin 03 mart tarihinde mail olarak geldiğinde gördüm.O günden beri hergün yüzlerce kez telefonla aramama rağmen ne iptal edebildim nede konuyu çözecek yetkiliye ulaşabildim meğer aranılan yer bir çağrı merkezi ve onlarca tlf var hergün birilerine aktarılıyorum.Sigortacının acıbadem sigorta değilde REAL LIFE ASİST sigortacı olduğunu öğrendim.Aynı çağrı merkezinin yani tele marketing grubunun ALBAYRAK GRUP olduğunu ve aynı grubun yine şubat ayı içerisinde kendisini TEDAŞ elamanı olarak tanıtıp enerji tasarruf kutusu satışı yapanlarla bir olduklarını anladım tabi uzn tlf araştırma sonucu.Aynı senaryoyu o satıştada uyguladılar tabi bunları hesap extremi alınca farkettim o günden beri iki işlemide iptal ettirmek ve paramın kartıma iadesi için uğraşıyorum fakat her defasında oyalama taktiğine devam ediyorlar.Enerji tasarruf kutusunuda iade ettim,tüm bu konuşmalar gerekirse mahkeme kararı ile operatörümden istenebilir.İlçe tüketici hakem heyetinemi başvurmalımıyım yoksa cumhuriyet savcılığına şikayetmi etmeliyim cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 15. IŞIK /

  Sayın İlgili Garanti bankasının Shop&Miles Kartı, iki senedir, S%M ve American Express olmak üzere 2 karta geçti . Bu müşterinin isteği dışında yapılan bir şeydir ve iki kart için de ayrı ayrı yıllık kart ücreti alıyorlar, ayrıca ek kart için de alıyorlar, yıllık 200lira kart ücreti ödüyoruz, bununla ilgili olarak tüketici hakem heyetine baş vursam netice albilir miyim?

 16. merhaba avea dan yüklü bir fatura geldi.220.tl faturanın kendısı 110 tl vergisi üstelık yanlış bilgilendirme sonucu oluştu bu fatura altından girdiler üstünden çıktılar benım yanlış anladığımı müşteri hizmetlerının doğru söledını söledıler ne yapabılırım sizce iyi akşamlar?

 17. yüksel /

  ege ünüverstesini sikayet etmek ıstıyorum ınsan canı bukadarmı ucuz ben ölüncemı doktor olcaklar işe yaramıyolar nasıl doktor bunlar ilgisisiz yanlış yerlere yollarlar bilgi vermezler yarın gelın derler gece gıttık sabah gelın ama hıc bı boka yaramazlar devlet nerdesın cokk bılıyosun hava atmayı

 18. yüksel /

  hakımın sonuna kadar arkasındayım yasadıgım acıyı alh bılır mudhale yokk savcıya kadar yolu var heryere sıkayet etcem ızmırde 7 tane hastaneye gıttım hıc bı halta yaramaz yarın gelın yarın gelın gıderız bıdaha yarın saten hasta olmasak gelırmıyız sabah 5 te gttık 2 eve geldık hıc bı halt yok kagıt verrler boyna ısrafcı mılett

 19. iyi gunler ben bir hafiza merkezinden 130 tl ye 4tane set aldim onlar bana cd yerine sifre verdiler ben afrikada yasiyorum burada internet dusuk ve ben bu verdikleri progranlari indiremiyorum hicbir sekilde.onlari aradim cd istedim bunlarin yerine ama onlar kendilerinde cd’nin bulunmadigini bu setleri sadece internetten indirmem gerektigini ve yapabilecekleri bir seyin olmadigini soylediler.su anda 130 tl bosa gitti ne yapmaliyim sizce.ayrica ben parayi yatirmadan once sifre istemiyorum bana cd verin desydim ne yapacaklardi acaba nasilsa parayi aldilar benim magduriyetim umurlarinda bile degil

 20. abdullah kayran /

  merhaba. adım abdullah. vestel firmasından lcd telewizyon aldım. garanti sürecinde telewizyon arıza yaptı. servisi aradım. gelip servise götürdüler. 2 günün sonunda getirdiler. ilk başta normal çalıştı . ama daha bir ayını doldurmadan tekrar bozuldu. bu süre zarfında garanti süresi bitti. mağduriyetimin telafisi olanak dahilindemidir. weya nereye müracaat edebilirim. beni aydınlatırsanız sevinirim. saygılarımla.

 21. emrah bulut /

  merhaba doğa grup avm adında kapıda satış pazarlama merkezi evde eşimi kampanya var diye kandırmış ve piyasa değeri 1100 tl olan koffi marka tencere seti kampanya fiyatı 549 tl diyerek satmış sözleşmeyi imzalayana kadar beyenmezeniz iade alırız dedikten sonra eşim kabul etmiş ve imzayı atmış satış elemanı iade yoktur sadece deyişim yaparız dedikten sonra gitmiş eşim beni aradı bende hemen yetkili kişi ile telefonda görüştüm ve kampanyalı ürünlerde iade yok diye cevap verdi mağaza fiyatını sordum 750 tl olduğunu söylediler satış elamanı neden 1100 tl olduğunu söylemiş diye sordum bana yalan söylüyosunuz elinizde imzalı belge varmı 1100 tl olduğunu söylediğine dair dekten sonra bende parasını ödemeyeceyim dedikten sonra görüşmeyi sonlandırdım.

 22. hatice ebru DÖNMEZ /

  merhaba…ben 2004 yılında türk telekomdan bir telefon hattı aldım…sonra ihtiyacım olmadığı için aynı yıl içinde tekrar borcunu ödeyip,numarayı kapattırdım…kapatma dilekçemi kaybettim…2012 yılı itibariyle bana tekrar borç çıkartıyorlar…tüketici haklarına başvurdum…elimde makbuz olmadan birşey iddia edemeyeceğimi söylediler…maddi gelirim yok…çalışmıyorum…ne yapacağımı şaşırmış durumdayım…bizleri de koruyacak bir sistem yok mu???

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir