Tomb Raider – Underworld Tam Çözüm

Kas 29

Tomb Raider Underworld, piyasaya bomba gibi düştü. Benim gibi Lara Croft hastalarının merakla beklediği Underworld, yepyeni grafik motoru ve oldukça zor bulmacaları ile fanatiklerini uzunca bir süre oyalayacağa benziyor. Tomb Raider – Underworld piyasaya çıktıktan hemen sonra yabancı oyun sitelerinde tam çözümleri yayınlanmaya başladı ancak nedense bizim ünlü Türk oyun siteleri tam çözüm için oldukça geciktiler.(!) Yaklaşık 10 yıldır tanıdığım ve tam bir Lara Croft fanatiği olan Dr. Ali Hatay ise yine herkesten önce tam çözümü hazırlamış. İşte Tomb Raider – Underworld tam çözümü:

01 – Prologue

Büyük bir patlama ile oyuna başlıyoruz.
Lara “My God ” Aman Allah’ım” dedi ve yangından kaçmaya başladı. Gideceğiniz yer zaten belli. Kaçarken yön tuşlarını da kullanmayı öğreniyoruz.Eğilip geçeceğiniz duvarda tırmanacağınız yerler var. Burayı geçin ileride küp şeklindeki kayayı duvar kenarına itip yine duvardan sıçrayarak açılan kapıdan girin. İleride mekanik ipinizi kullanarak ateşi açın karşıya zıplayın.Size ateş eden adamlardan kurtulun. Böylece oyunun jeneriği giriyor. Bir hafta önceye gidiyorsunuz. Akdeniz ortasında bir yattasınız.

02 – Mediterranean Sea

The Path To Avalon
Yattan denize dalın. Tam teknenin altındaki mağaraya girin. Buradaki büyük yuvarlak kapıyı açmak için 2 tane vana bulun. Vananın biri büyük mağaranın karşısındaki küçük mağaracıkta. Vanaları getirin yerine takın ve yuvarlak kapıyı açınca içeri girip devam edin. Tünel sonunda karaya çıkacaksınız..
Kayanın üzerinden mağaranın diğer yanına geçin. Suda yüzerek eğimli kayaya çıkın. Duvardaki çıkıntılar yardımı ile kola kadar gelin. Kolu indirin. ne olacağını görün. Böylece ilk bulmacamızı çözeceğiz ve kapıyı açacağız.

Arkadaki küçük küp şeklindeki yerdeki alçalan zemin üzerine koyun. Yukarıdan alevler yanacak. Diğer tarafa geçin ip atın ve yakalayın çekince kafa düşecek ve ağırlık yapacak. Şimdi gidip kolu indirin kapı açılacak. Kapıdan girin. Dev ahtapotun olduğu yere kadar gelin.
Sağdan devam edin. Duvar çıkıntılarını kullanarak 2 uçurum geçin. Daha sonra ahtapotun yan tarafındaki sütunları kullanarak ahtapotun arkasına geçemeye çalışın. Son sütundan sonra atlamaya çalıştığınız platformdan slow motion ile karşıya atlayın. Yapamazsanız suya düşeceksiniz. Yüzün 2 taraflı merdiven var. Birinden çıkın yukarıda ahtapotun kolunu kaçırmak için halkayı ipinizle tutun çekin. Kayalar yuvarlanınca ahtapot kolunu çekecek. Eğimli yüzeyden barfiks demirine tutunun duvar çıkıntısından kola gelin kolu indirin. Açılan kapıdan girin. Aynı işlemleri diğer merdivenle çıkılan yerde de yapacaksınız. Buradan da ahtapotun kolunu kaçıracaksınız. Gidip kolu çekin. Açılan kapıdan geçin. Ahtapotun tam tepesindeki yuvarlak kayaya çıkın.

Bu kayanın altında sivri sütunlar var. Ahtapotun kafasına bunu düşüreceğiz.
Yandaki halkayı iple tutun aşağı sarkın. Sonra E tuşu ve yukarı tuşuyla (W) en üste çıkın. Duvarda yanlara doğru salınıp ters takla ile kolun olduğu platforma tutunun ve çıkın. Kolu çekin. Kazıklı yuvarlak taş yükselecek. Soldaki ve sağdaki zincirlere Z tuşuna basarak ateş edin ve kayanın ahtapotun başına düşmesini sağlayın. Aşağı inip kolu indirin. Açılan kapıdan girin.

Niflheim

İki tane uçurun geçeceksiniz. Birinde duvardan örümcek gibi geçin. Bu Lara’nın duvarda yürüme yeni hareketi. Diğeri kalas üzerinden yürüyerek geçin.
Eldivenli odaya gelin. Kapıyı nasıl açacağınızı düşünürken sağdaki yüksekliği görüyorsunuz. İçeri girin. 2 tane küp taş var. Bunları alın. Ortadaki yer düğmesi üzerine gelin ve açılan kapıdan Caps Lock düğmesi ile fırlatıp dışarı atın. Aynı işlemi diğeri içinde yapın. Dışarı çıkın. 2 küp taşı bir yer düğmesine koyun diğerine de de siz basın kendi ağırlığınızla kapıyı tutan yan direkler açılacak. Şimdi ipinizle kapıyı tutun ve açın.

İçeriden eldiveni alın.
Ama su uyur düşman uyumaz. Natla’nın adamaları geldi. Üstelik eldiveni aldılar ve kapıyı kaya ile tıkayıp sizi odaya hapsettiler. Yan kapıdan girin. Direklerin olduğu odaya gelin. Sağdaki direkten başlayarak üst platforma. Karşıya ve daha sonra direklerin tepesinden karşıya geçin. İlerleyin. Büyük salonda ipi kullanarak karşıya geçin. Soldaki yerden yukarı çıkıp barfiksi kullanarak karşıya atlayın.
Sonuçta ahtapotu öldürdüğünüz yere geliyorsunuz. Oradan da gerisin geri teknenize gelin.

The Norse Connection
O da ne Natla’nın gemisi size yanaşmış. Geminin yanına tekneyle gidiyorsunuz. Çapanın zinciriyle gemiye çıkıyorsunuz. Güvertedeki adamları öldürün. Sandıkları kullanarak bir üst kata çıkın. Buradaki bütün adamaları öldürün. Aşağı gidin iyi bir temizlik yapın. Sonunda Natla’ya kavuşuyorsunuz. Anneniz hakkında konuşacaksınız. Natla helikopterle kaçıyor. Bu sıra size ateş eden adam yanlışlıkla alev tüpünü patlatınca olan oluyor. Gemi batmaya başlıyor. Hızla gemiden çıkmanız lazım.

Geldiğiniz yere doğru koşun. Alevlerden slow motion modu ile kurtulun. Daha sonra yukarı çıkmak için duvarlarda tırmanacaksınız. En son dışarı çıktığınızda geminin battığını görüyorsunuz. Natla helikopterini ipi ile salınırken ateş ediyorsunuz ve Natla eldiveni suya atıyor. Atlayıp eldiveni alın ve teknenize çıkın.
Bölüm sonu

03 – Coastal Thailand

The Remnants
Tekneden suya atlayın. Suya dalarsanız aşağıda antik parçalar bulabilirsiniz. Beyaz kaya üzerine çıkın. Zaten başka çıkacak yer yok. Sağ taraftaki çıkıntılardan kayalığın en üstüne tırmanın. (Burada mağaradaki hazineye gideceğiz. Gitmek istemiyorsanız sola devam edeceksiniz.)

Daha sonra yine sağa devam edin zıplayıp üste tırmanın ve sağ kayanın çıkısından ters atlama ile mağaraya girin. Örümcekleri öldürün. Hazineyi alın. Sonra tekrar suya atlayıp beyaz kayaya çıkın. Bu defa soldaki çıkıntılardan devam edip en üste çıkın duvar çıkıntılarını kullanarak en üste çıkın. Örümcekleri öldürün. Bir kat yukarı çıkıp barfiksle karşıya atlayın yukarı çıkın.
İlerleyin soldaki duvar çıkıntısından yine üst kısma çıkın. İpinizi kullanacağınız halkaya kadar patika yolda devam edin. İpiniz atın halkaya tutunun. Aşağı düşeceksiniz. Yine ip halkaya atın. Space tuşu ipin ile yukarısına (E+W) tırmanın. Salınıp karşıya atlayın. Patikadan devam edin.
4 sütunu olan bir yapıya geleceksiniz. Bu yapının en üstüne çıkmak lazım. Önce soldaki sütuna gidin. Sütuna çıkmak için bir numara yapmak lazım. Bunu yapamazsanız çıkamazsınız.

Önce sütunla duvar arsına girin. Sırtınızı sütuna verin sonra duvar karşınızda olsun. Duvara zıplayın sonra ters takla ile sütunun pervazına tunun. Biraz zor olsa da başarabilirsiniz. (Bundan sonra bu harekete maymun hareketi diyeceğiz. Lara’nın yeni hareketi W+Space veya S+Space tuşlarına ardı ardına basma hareketi ile oluyor)

Dönüp öndeki sütuna sonra binaya daha sonra sağdaki sütuna salınarak gidin. Sağdaki sütunun öndekine buradan da binanın pervazına tutunun en sonra sol taraftan kendinizi yukarı çekin. İlerleyin. Karşınıza yeni bir bina ve sütunlar gelecek. Bunların soldakinin çıkıntısına atlayın. Sonra sağdaki sütunun çıkıntısına dönün aşağıdaki 2 barfiksi kullanarak karşıya daha sonra öndeki sütundaki barfiksten aşağı inin. Gelen 3 kaplanı öldürün.
Şimdi sağ tarafa gelin. Buradaki 2 ci yapıdaki sütunları gördünüz mü? Bu sütunları kullanarak yukarı çıkacağız. Ama bu o kadar kolay değil. Biraz akrobasi yapmak gerekecek. (Maymun hareketi)

Orta yere gelin iki sütun arasındaki kayadan kendinizi yukarı çekin. Uca gelip sütuna tırmanın. Dönün diğer sütuna buradan da karşıdaki yarım kayaya atlayın üzerine dengede yürüyerek sütuna tırmanın üste zıplayın dönün. Şimdi gidecek yer kalmadı. Geri sıçrayın tutununca hemen yine geri sıçrayın aynı işlemi bir daha yapınca sütunun en ucuna geliyorsunuz. Bu hareketleri S + Space tuşları ile yapmanız gerekiyor. Yoksa çok uğraşırsınız.
Sütundan yan yatan kayadan oradan da merdivenlerin olduğu yere atlayın.
Sağdan devam edin. Eğilerek kayanın altından geçin. Duvar pervazlarından sola devam edin. Yukarı çıkınca 3 kaplan gelecek onları hal edin. İleride geçmeniz gereken 2 çukur var. Yatay duran yatay kayalardan bir birine atlamadan önce gelen bütün kuşları öldürün. 2 ci çukurda duvarla yatay kaya arasında akrobatik bir hareketle yukarı çıkacaksınız. Sonunda 4 kollu heykele geleceksiniz.

Bhogavati
Heykelin tam karşısında durduğunuzda solda bir kol var. Onu indireceğiz. Ama önce her iki taraftaki halatları gevşetelim. Yüz heykele dönükken sola devam edin hemen sağda eğilerek geçeceğiniz bir açıklık var. Buradan aşağı sarkın. Duvar pervazlarını kullanarak sütunların tepesinde karşı balkona geçin. Buradaki altın halkayı halatınızla çekin ve 1 ci halat serbest kalsın.

Geri dönün aşağı inin. Demir halkayı kullanarak karşıya geçin. Eğilin ilerleyin. Yerde bir barfiks demiri göreceksiniz. Onu alın ilk sütundaki yerine yerleştirin. Zıplayın barfiks demirinden sallanın sütun pervazlarından devam edin. Sütun tepelerini kullanarak yan balkona geçin. Burada halatın bağlı olduğu barfiks demiri var. Yerinde sökün çıkarın. Böylece 2 ci halatta serbestleşti.

Şimdi gerisin geriye dönün. Heykelin karşısına gelin. Soldaki kolu aşağı indirin. Alttaki alt form çökecek. Slow modda çok hızlı hareket ederek yana kaçın. Yanda durduktan sonra ipinizi halkaya tutturun aşağı inin E +S tuşları.

En altta gelen iguana kertenkeleleri öldürün.
Şimdi sola devam edin merdivenlerden aşağı inin. En sonunda bir çukura geleceksiniz. Karşıdaki halkaya ipinizi tutturun ve aşağı inin.
Demir kapının üzerindeki açıklıktan karşıya geçeceğiz.
Boş koridorda soldaki pervaza tutunarak ki yukarı zıplayın karşıya daha sonra çapraz karşıya geçerek demir kapın arkasından devam edin.

Yeni bir bahçeye geldiniz. Yarasaları aşağı indirin. Merdiven başından bakın sağ ve sol yukarıda iki tane kapı görüyorsunuz. Bunları açacağız. İçeriden elmasları alacağız. Aşağıdaki ganimetleri toplamadan önce iguanaları öldürün. Sağdaki duvar pervazdan yukarı çıkın. Büyük sütuna atlayın. Oradan odaya girin. Sağdan devam edin duvarın pervazlarını kullanarak yukarı çıkın. Odacığa girin ve Shiva elmasını alın. Böylece 1 ci demir parmaklık açıldı.

Aşağı inin bu defa karşı taraftaki odaya girme yolunu bulun. Buradaki 2 ci Shiva elmasını alın.
Daha sonra odadan açılan kapıdan girin. Burası biraz karışık olduğu için görmek için dikkat edin. İleride halkayı kullanarak ipinizi atın uçurumu geçin. Barfikste ayağa kalkın duvar pervazından ileri gidin. İki barfiks demirlerinden uçurumu geçin.

Merdivenden yukarı çıkın. Yeni bir bahçeye geldiniz. Kaplanı öldürün. Bahçenin çeşitli yerindeki ganimetleri toplayın. Medipackı alın.
Kayanın üzerine çıkın duvar pervazından iki sütun tepesinden yine duvar pervazı ile iki duvar aralığına gelin. Burada maymun hareketini yaparak en üste çıkın. Kuşları öldürün.
Duvardaki pervazları ve sütun tepelerini kullanarak en üste çıkın. Sonunda Bir koridora gireceksiniz. Burada barfiksleri kullanarak 2 uçurum geçeceksiniz. En sonunda Shiva heykelinin oraya geliyorsunuz. İguana ları öldürün. Aslan heykellerin orada büyük heykele bağlı 2 tane salıncak gibi asılan platform var. 2 e atlayınca Shiva heykelinin sağ kolu iniyor.

Hemen soldan devam edin ve Shiva heykelinin eline elmasın birini koyun. Tekrar sallanan platformlara gelin ilkine basınca Shiva kolunu kaldıracak elmas ve mercek birleşince ışık huzmesi alttaki zeminde bir yeri ışıldatacak. Şimdi asılı platformların yanındaki duvarda ki altın halkayı halatınızla tutun çekin. Aşağı inin. İner inmez indiğiniz duvarın karşısında solda 2 ci bir halka var. Halatınızı buna tutturun. Yukarı çıkın. Burada da sallanan platform var. Ama üzerine basınca inmiyor. Karşıdaki kafesi platforma çekin. Merdivenden çıkın ve barfiks demirinden iki defa atlayıp kolu aşağı indirin. Shiva’nın sol kolu iniyor. Gidip elması eline yerleştirin. Geri dönün kafesi çekin ve Shiva kolunu kaldırsın. Güneş ışığı zemine yansısın.
Şimdi halkayı kullanarak aşağı inin. hareketli heykelleri ray üzerinde hareket ettirin o hale gelsin ki güneş ışını heykelin yelpazesinden Shiva heykelinin alnına yansıtın. Diğer heykeli ve yelpazesini ayarlayınca bu defa 2 ci güneş ışını Shiva’nın alnına düşüyor ve kafa kalkıyor. Yol açılıyor bu yoldan devam edin.

The Ancient World:
İçeride altın halkaya gelin halatınızla tutun çekin ve kayayı aşağı düşürün. Açılan çukurun kenarına tutunun aşağı sarkın. İki defa düşün. Şimdi alttan bakınca tavandaki halkayı göreceksiniz. Kendinizi boşluğa bırakırken aynı anda halatınız atarsanız halkaya tutunacaksınız ve aşağı ineceksiniz. Bunu yapmazsanız uçuruma düşersiniz. Zeminde örümcekleri öldürün. ganimetleri toplayın. Kapı gibi yere gelin. Yazıları okuyun.
Kapıyı nasıl açacağınız düşünürken bir anda sırt çantasından eldiven ışıldıyor. Eldiveni takınca kapıyı sağa geçin ve açılsın. İçeri girin.

Ortada bir köprü var. Çevresi uçurum. Bu köprüyü hareket ettireceğiz ve karşı kapıdan çıkacağız. Köprüyü geçin aşağı inin. Platformu yani köprünün kaidesini tutun sağa doğru son noktaya kadar çekin. Şimdi soldaki kırık platforma atlayın. Yukarıdaki halkayı kullanarak halatınız atın ve duvarda yürüyün (A ve D tuşları. Larayı sırttan görecek şekilde ayarlayın. Karşı platforma atlayın A + Space tuşu)
Şimdi platformu tutun kendinize doğru çekin. En sona dayanmadan önce biraz aralık verin. Bu aralıktan geçin ve platformun arka yüzündesiniz.. Halkayı kullanarak halatınız atın aynı hareketle karşıya geçin. İlk indiğiniz yerdeki çekmiş olduğunuz platforma atlayın ve platformu sonuna kadar çekin. Köprü kapıya denk geldi.
Yukarı çıkın ve kapıdan geçin.

Puppet No Longer:
Suyun karşısına geçeceğiz ama nasıl? Halkayı kullanın. Kayalığın ucuna gelin. Zıplayın duvarda yürüyün. En sona geldiğinizde ters atlayarak (Space + S) kayalığa tutunun. Kendinizi yukarı çekin. Suya düşerseniz korkmayın. Tekrar deneme imkanı var.
Sol duvardaki pervazlardan 2 defa zıplayın. barfiks demirine atlayın. Demir aşağı ininceye kadar bekleyin sonra suya dalın. Barfiks demiri su altında bir kapı açtı. çabucak bu kapıdan geçin uzun bir su altı tünelinden sonra teknenize geliyorsunuz.

Bölüm Sonu

04- Croft Manor

Protected By The Dead
Koridorda ilerleyin. Eski kilise harabelerine geleceksiniz. Aşağı inin etrafı inceleyin. Soldaki iskeleden yukarı tırmanın balkona atlayın barfiks demirinden karlıya geçin. Hazineyi alın. Aşağı inin. Şimdi sağdaki iskeleden yukarı tırmanın. Balkona atlayın. barfiks demirine zıplayın. Demir zerinde ayağa kalkın 2 ci ve 3 cü demire atlayın Merdivenden aşağı inin. Örümcekleri öldürün.

İlerleyin sağdaki merdivenden çıkın burada duvarda bir barfiks demiri var. Üzerine çıkarsanız sizi hazineye götürür. Aşağı inin barfiks demirini sökün aynı işlemi karşı yukarıda yaparsanız 2 ci hazineye ulaşırsınız. Buradaki küp kayayı alıp aşağı getirin. Koridor sonunda demir parmaklıklı kapının önündeki yer düğmesi üzerine 2 tane küp taşı koyun. Kapı açıldı. Geri dönün 2 küp taş daha bulup bu defa diğer kapının önündeki yer düğmesine koyun.

Kapı açılınca küp kayaların 2 sinide dışarı caps lock tuşuylala fırlatın. Dışarı çıkıp 2 küp kayayı heykelin arkasındaki yer düğmesi üzerine koyunca arkada ateş (kandil) yanacak. Böylece kolun olduğu odadaki renkli camlardaki melek resimleri aydınlanacak. Şimdi kolun bulunduğu odaya girin.
Öndeki kümbet gibi olan yapının üzerindeki kolları sırası ile indirin. Bu ara camdaki melek resimlerine bakın. Sadece resmiler görülecek ve resimlerin dışında kalan şekiller görülmeyecek şekilde kolları indirin.

Bunu doğrulama yanılma ile bulabilirsiniz. Doğru yapınca yukarıdaki ana kapının sürgüsü açılacak. 2 sürgüde açınca gidip demir kolu ileri itin. Böylece kapı açıldı. Yalnız bu kapı zamanlı. Çok hızlı hareket etmelisiniz. Koşun kümbetin arkasındaki duvar pervazlarından en yukarı tırmanın. Sütunun üstüne çıkın ve halatınızı halkaya tutup sallanın kapıdan geçin. Yapamazsanız kolu tekrar çevirmeniz lazım.

Merdivenden çıkın örümcekleri öldürün. İlerleyin masa üzerindeki teybi dinleyin ve sonunda sağ eldiveni alacaksınız.
Bu sıra size 2 yaratık hücum ediyor. Öldüreceğim diye zaman kaybetmeyin, ölmüyorlar. Sadece biraz yaralanıyorlar. Kendilerinden geçiyorlar. İşte bu kendinden geçme sırasında üzerine gidip E (Aksiyon tuşu) ile basarsanız parçalanıyorlar. (Teşekkürler Osman)
El bombalarınız fazlaysa öldürebilirsiniz buda bir çare.

Yanıp sönen kayayı balkonun altına kadar getirin. Sütunun pervazından bu platforma çıkın. Buradan diğer sütuna ve oradan sütun pervazından balkona atlayın. Koridorda ilerleyin. kolu çekip kapıdan girin. Bu sırada patlama olacak hızla yangından kaçın ve ikinci kolu çekip kapıdan girin. Duvarların pervazını kullanıp yangından kaçmaya devam edin. İleride bir küp kaya göreceksiniz. Bunu çekin ve yine duvar pervazlarından atlayıp kapıyı geçin evin ana salonuna geldiniz. Aşağı inin burada Winston ve Zipi göreceksiniz.

Kumanda odasına girmeniz lazım. Ama kapı kapalı. Yan duvardan pervazdan tırmanın balkona çıkın. Buradan kumanda odasının üstünden atlayın. Sonunda odaya giriyorsunuz. Bu sırada çıkan çatışmada Alister ölüyor. Camda kendi aksinizi görüyorsunuz.
Alisterin cesedini dışarı çıkarıyorsunuz.
Bölüm Sonu

05- Southern Mexico

The Unnamed Days
Motosikletle ilerleyin. İleride bir yapıya geleceksiniz. Durun ve ilk sütundan 2 ci sütuna ve yapıdaki pervazları kullanarak içeri girin. Burada ki jaguar başlığı alın. İki duvar arasını maymun hareketi yaparak dışarı çıkın. 2 tane panteri öldürün. Motosiklete binin ve davam edin. Uzun bir tünelden geçin. Yeni bir yapıya geldiğinizde inin.

Xibalba
Eğilerek içeri girin. İçeride bir mekanizma var buna Maya takvimi deniliyor. Jaguar başlığını en öndeki kola koyun.
Şimdi bu bulmacayı çözeceğiz. Ortadaki kolu hareket ettirin. Yapacağınız şey yerdeki çarklar üzerindeki şekilleri aynı hizaya getirmek. Önce ilk ikisini bir hizaya getrin sonra dış çarkı döndürmek için jaguar başını koyduğunuz kolu itin. Böylece şekiller bir hizaya gelince aşağıdaki alanda bir düzelme meydana geliyor.
Karşıda yine bir Maya takvimi var. Onu hal etmek için gideceğiz. Ama önce başka bir kafa bulmamız lazım.
Dışarı çıkın 2 panteri öldürün. Motosikletle devam edin. Yolda 2 tane kazıklı çukur göreceksiniz bunları rampadan atlayarak geçin. Diğer bir çukuru geçmek içinse, çukurun yanındaki yan yolu kullanın. Sağlı sollu kemer yapıları var. Şimdilik sağdakini kullanın. Buradan geçince yeni bir yapıya geleceksiniz. Panterleri ve silahlı adamları öldürün. Merdivenin solundan barfiks demirini alın. Merdivenden çıkın. Demiri soldaki en son sütuna yerleştirin. Bu barfiks denirini kullanarak sütuna çıkın sonra duvar pervazlarını ve sütunlar arası platformları kullanarak harabe içine girin. Örümcekleri öldürün. İlerleyin. İç odadan duvara çıkın ve yerdeki halkayı bulun. Buna halatınızı kullanarak aşağı inin. Yan odadan yukarı çıkın. Deminki halka karşınızda. Buna halatınızı atın ve sağa doğru yürüyün. Halatınız gerilecek ve böylece ortadaki sütun üzerindeki küp şeklindeki taşı halatınızla aşağı düşüreceksiniz ve yerdeki çatlak platformu kıracaksınız. Gelen yarasaları öldürün.

Size aşağı inecek bir yol açılmış oldu. Aşağı inin bu çukura dikkatli bir şekilde inin. Ama inmek o kadar kolay değil. Çukurun solundaki küçük kenardan inmelisiniz. Buradan duvarın pervazına tutunun aşağı duvar çıkıntılarından sütuna atlayın. buradan da yan duvar çıkıntıları ve davam edip aşağı inin. Aşağıda Kuru kafayı alın. Tekrar çukurun yukarısına çıkın. Çıkarken sütunu kullanın.
Yan aralıktan dışları çıkın. 3 tane silahlı adamı öldürün.

Motosiklete atlayıp devam edin. İleride kemerli yerleri geçip devam edin. Yolunuz iyi öğrenin bu karşılıklı kemerler önemli çünkü buraya daha sonra zamanlı olarak geçeceğiz. Rampalı 2 çukur geçin. Yeni bir yapıya geldiniz. Adamları ve panterleri öldürün. Motoru binanın sol yanındaki açıklığa koyun yönün gideceğiniz yola karşı olsun. Bunun nedenini sonra anlayacaksınız. Çünkü zamanla yarışacaksınız.  Binanın sağındaki merdivenlerden çıkın. Burada bir barfiks demiri var. Alıp duvardaki yerine koyun. Küp kayayı bunun altına çekin. Küp kaya biraz ileride olsun. Kaya üzerine çıkın ve barfikse zıplayın. Barfiks tam aşağı inince atlayın kapının altından hızla geçin. İçerideki mekanizmaya kuru kafayı koyun. Ve ilk mekanizmada olduğu gibi çarkları çevirerek şekilleri aynı hizaya getirin.

Aşağıdaki sahada bir kapı açılacak. Şimdi zamanınız başlıyor 45 saniyede bu kapıdan geçmeniz lazım. Hemen soldaki açıklıktan atlayıp motosikletinize binin (Motoru neden buraya koyduğumuzu anladınız mı?) hızla rampalı çukurları geçin. Yolda sağınızdaki (önemli. Yanlışlıkla sola girmeyin) kemerden  ve açılan kapıdan girin. Şayet 45 saniyede yapamazsanız üzülmeyin. Ama bu defa 1 ci mekanizmaya (Maya takvimi) gitmeniz lazım. 2 ci mekanizma çalışmıyor. Uzun yolu kat ederek 1 ci mekanizmanın olduğu binaya gelin. Çarkları düzeltin. Kapı yine açıldı. Çok hızlı olarak (yine 45 saniyeniz var) kemerden geçin. (Kemer bu defa sağınızda kalıyor.) İçeri geçin kapı kapanmadan içeri girin.

The Midgard Serpent
Motosikletle soldaki kapıdan girin. 2 merdiven inin. Motosikletle 2 çukur atlayın. 3 cüsünde durun ve inin. Çünkü bu çukur aşılacak gibi değil. Bir numara yapmak lazım. Arkanızdan gelen dev örümceği öldürün. Soldaki barfikse atlayın. Duvarı kullanarak 2 ci barfikse sıçrayın. buradan da duvardaki pervaza atlayın ve pervaz aşağı inecek rampa kalkacak. Motosikletle bu rampadan dolayısıyla çukurdan geçin. Motorla devam edin. Sonunda Lordların oturduğu salona geldiniz. 2 tane asa bulup asaları eksik olan lordların eline tutuşturun. Böylece ortadaki platform yükselecek. 2 dev örümceği öldürün. Bu platformun üzerinde 4 renkte plak yeri var. Demek ki 4 adet renkli plak bulup buraya yerleştireceğiz.

Şimdi asaları eğik duran lordların koltuğunu itin. Sonra tutup sırlarını çevirin. Böylece her lordun arkasındaki kapı açıldı. En kolay olana gidin. Yani merdivenleri düz olana. İçeri geçince sizi pestil yapacak hareketli duvarları göreceksiniz. İyi bir zamanlama ile geçin. Oradaki Rattling House key i yani beyaz plağı alın. Geri dönüşünüz kolay olmayacak. Karşıda gördüğünüz halkaya halatınız atın ve çekin. Taş hareketli duvarlar arasına düşüyor. İki harekette karşıya geçin. Önce taş üzerine atlayın sonra karşıya. Gelip plağı yerleştirin.

Şimdi kırmız plağın olduğu lordun arkasındaki kapıya gidin. Bunun yolu da düz merdivenin yanındaki yatay platformdan sütunun pervazına atlayın. Diğer sütuna buradan paralel demirler tekrar yatay kayayı ve kapıdan geçin. İçerisi bir alev odası. Alevleri geçmek için duvardaki barfiks demirlerini kullanın. Barfiks demiri üzerine çıkın diğerine atlayın. Alevlerden zamanlamanız iyi olmalı. Sonuçta karşıdaki Flame House keyi alın. Dönüşünüz aynı olacak. Ana odaya gelin dev örümcek ve yavrularını öldürün. Plağı yerine koyun.

Şimdi sarı plağın lordunun arkasındaki kapıdan geçeceğiz. Bu kapıdan geçmek için biraz uğraşmak lazım. Yan duvarlarda birbirine paralel duvar aralığı bulun. Maymun hareketi ile en üste ulaşın. Kaya kenarına tutunun karşı pervaza atlayın. Yan gelin sağ taraf duvar çıkıntılarına atlayın Sağa devam edin. Yine çıkıntıların yardımı ile sütuna atlayın. Sütunun tepesine çıkın ve 2 ci sütuna sarılın. 3 cü sütuna atlayın biraz inip kısa boylu sütuna atlayın. Burada Büyük ana sütundan 2 ci ana sütuna Paralel demirlerle kapı kenarındaki yatay platformla kapı önüne atlayın. İçeri girince hareketli mızrakları görüyorsunuz. Bunlardan zamanlı olarak geçeceksiniz. Burada adrenalin modu devreye giriyor. Ben devamlı eğilerek bıçaklardan kurtuldum ve Razor House keyi alın.

Böylece bıçaklar duruyor. Yan duvardan bıçaklar üzerine atlayın. Diğerine ve diğerine atlayarak ana salona gelin. Dev örümcek ve yavrularını öldürün.
Sıra geldi beyaz plağı bulmaya. Beyaz plaklı lordun arkasındaki kapıdaki halkaya halat atın kendinizi yukarı çekerek kapıdan girin ve Jaguar House key i alın. Geri ana salona dönün. Bunu yerleştirin.

Şimdi gelin yerdeki 2 plak düğmeye birine motosikletinizi koyun diğerine siz basın. Böylece platformun altındaki kapı açıldı. Motosikletle bu kapıdan girin. Uzun tünele devam edin. Bir yerde motosikletinizden rampa ile atlayacağınız yer var. Buradan atlayın.
Demo Xibalba keyi gösteriyor. İleride kaya üzerine atlayacağınız yerde Jaguar kafası yani Xibalba key var bunu alın. Araya demo giriyor Lara Maya yazısını okuyor.

Merdivenlerden aşağı inin. Yaratıklar size saldıracak. Bunlar tabii ki ölmüyorlar. Sadece sersemliyorlar. Üzerlerine gidip E tuşuna basın El bombası atarsanız parçalanıyorlar. Hızla sola doğru gidin. Suya girmeyi sakın düşünmeyin. Çünkü su zehirli.
Soldaki küçük kayaya çıkarsanız yaratıklardan da kurtulabilirsiniz. İlk yılan heykeline bağlı barfiks demirine tutun. Düşerken halkaya halatınız atın. Bu sıra siz su alçalacak ve ortadaki yılan heykeli su yüzeyine çıkacak.

Soldaki kayaya atlayın. Kaya çıkıntılarından devam edin. Sütuna gelin. Küçük kayalara atlayın. Yalnız dikkat edin bu kayalar çöküyor. Çok hızlı olmalısınız. Böylece karşıya ulaşın.
Halkayı kullanarak diğer yana uzun bir atlayış yapın. Koridorda devam edin yaratıklar sizi takip edin.
Yine halkayı ve halatı kullanacağınız yer var. Burayı geçin kayayı eldiveninizin kuvveti ile itin.
Su iyice alçaldı. Sonunda ortadaki yılan heykeline gidecek bir yol bulun içeri girip Thor’sun sandığından Thors’un kemerini alın. Ne kadar güçlendiğinizi görün.

Land Of The Dead
Alçak sütuna zıplayın. Halkaya halat atın. Böylece su tekrar yükselecek. Duvardaki çıkıntıları kullanarak iki sütunun olduğu yere gelin. Halkaya halat atıp çabucak kendinizi koridora biran önce atın.
Sonunda geldiğiniz merdivene ulaşıyorsunuz. Yukarı çıkın. Motosiklete binin ve devam edin. İleride kayanın kapattığı yolu eldivenli elinizle ileri itin ve motorla devam edin.
Atlayamayacağınız çukura gelince motordan inin. Sağdaki barfiks demirini kullanın.Üzerine çıkıp 2 ci barfiks demirinden karşıya atlayın . Buradan da duvardaki pervaza atlayınca çukurun rampası ortaya çıkıyor. Motorla atlayın. İlk başlangıç yerine gelin. Jaguar kafasını yerleştirin. Kolu indirin. Kapı açıldı. Uçurumdan motosikletle hızla geçin.

Bölüm sonu

06-Jan Mayen Island

Gate Of The Dead
Motosikletle tünelden devam edin. Dolambaçlı yol sizi zemine kadar götürecek. Size saldıran yaratıklarla uğraşmayın. Zaten zeminde yeterince var. Uçuruma düşmeden en aşağı inin. Yaratıkları motosikletle üzerine sürerek öldürün. Sersemleşince üzerine gidip E tuşuna basın. Gerçi el bombası ile de ölüyor ama el bombasını harcamayın. Silahla ölmüyorlar. Motosikletle öldürmek en zevklisi.
Burada üç katlı bir kule var. En üstüne tırmanacağız. Çevredeki taşları toplayıp kule duvarındaki uygun yerlere yerleştirin. Son taşı da koyunca kule dönmeye başlıyor. Kulenin tutunacak mavi yanıp sönen yeri var. Burayı tutun ve yerdeki şekle gelinceye kadar döndürün. Bundan sonra tırmanmaya başlayın. Her katta yapacağınız aynı. Kuleyi çevireceksiniz ve yukarı tırmanacaksınız. Biraz zor olsa da sonunda başarırsınız. 3 cü kat tamam olunca aşağıdaki kapı yarım açılıyor.

Valhalla
Şimdi aşağı inin. İnmek daha zor. Gelip kapıyı kuvvetli kollarınızla açın. İçeride motosikletle devam edin. Rampalardan geçin. Yaratıkları ezin. Tünel labirent gibi olsa da sonunda eğilerek geçeceğiniz bir kayalık ve barfiks demirinin olduğu yere gelin. Asılı olan barfikse ulaşmak için kayayı altına itin. Kaya üzerine çıkın ve barfiks aşağı inince karşıdaki kapı açılıyor. Yalnız bu zamanlı kapı. Biraz hızlı koşarsanız yetişirsiniz. Motorla da deneyebilirsiniz. İçeride bol miktarda medipack ve hazine var. Sağdaki kolu indirirseniz kapı bir daha kapanmaz.
Barfiksin olduğu yere gelin. Kayayı duvardaki deliğin altına çekin. Kayalığın önündeki barfiks demirini alın ve deliğe yerleştirin. Kayanın üzerinden barfikse atlayın. Solda bir kapı açıldı. Gidip oradan geçin.
Asıl macera şimdi başlıyor. Arkanızdan gelen yaratıktan hızlı koşarak kaçın. Köprünün ortalarına gelince oda ne duvarlardan gelen 3 dev çekiç köprüyü yerle bir ediyor. Sizin kaya çökerken sizde adrenalin modanda karşı duvara atlayın Hızla pervazdan sola gidip öndeki duvarın pervazına geçin. Buradan da yatay demire düşün. Zaman kaybetmeden soldaki eğri yüzeyli kayaya atlayın ve aşağı kayarken önünüzdeki sütunun pervazına tutunun. Hızlı olmazsanız kayalar çöküyor.

Buradan diğer sütuna yatay kayalardan devam edin. en sonda soldaki sütuna geçin ve iki sütun arasında maymun hareketi yaparak tepeye ulaşın. Burada dev örümcek var onu öldürün. Sağdaki büyük sütunun pervazına atlayın. Dönün iki aşağı düşüp yan sütuna geçin. Daha sonra yatay kayaları ve pervazları kullanarak sağdaki yıkılmayan köprüye kendinizi çekin. Odaya gidin 2 örümceği öldürün.
Burası dev çekiçleri çalıştıran mekanizmanın odası.
Yukarı aşağı hareket eden bloklardan birisine tutunun ve yukarı çıkınca paralel demirden zincire atlayın zincirden devam edin ve kapıya gelin. Demirleri kullanarak barfiks hareketi yaparak 2 ci demire sonra 3 cü demire atlayın. Buradan da çekice atlayın salının yan yan gidip çekicin diğer yüzüne geçin. (Daha bizde ne numaralar var)

Çekiç karşı odanın duvarına varınca hemen sağ pervaza tutunun ve devam edin. Sonunda hareket etmeyen çekicin odasına girin. Aşağıdaki mekanizmaya sıkışmış olan kayayı çekin çekiç hareket edecek. Kayayı bu inip çıkan blok altına getirin kayadan bloğa zıplayın üste atlayın. Ters takla ile demirden zincire ve oradan da kapıya gelin. Aşağıda dönen şeylere dikkat ederek 3 demir atlayın ve çekicin üstüne zıplayın.

Sizin sağınızda kalan çekicin yan kenarından aşağı salının. Yan ilerleyin ve bekleyin. Çekiç karşı odaya girdiği zaman duvarın yanındaki pervaza tutunun. Aşağı daha sonra pervazı takip ederek Odaya girin. Tavandaki halkaya halatınız atın ve aşağı inin. Duvarda yürüyerek sağınızdaki pervaza atlayın. Buradan sol pervaz daha sonra platforma atlayın. Buradaki ganimeti alın. Köprünün üzerindeki dev örümceği öldürün. Köprüye atlayın. Kapıdan çıkın. Köprünün en sonunda tepesi kesik sütun var. Buradan kayın ve alttaki yatay platforma düşün. yatay sütunları geçin, sütunların pervazlarından en son sütuna gelin. İki sütun arasında ayağa kalkın ve maymun hareketi ile köprünün üzerine çıkın. Burada sizi bekleyen 2 yaratık var. Hemen el bombası ile öldürün yoksa savaşacağım derseniz kendinizi çukurun dibinde bulursunuz.

İçeri girin malzemeleri toplayın. Dışarı çıkın. Yan duvardaki halkaya halat atın ve küçük platforma oradan da düz platforma atlayın. Örümceği hemen öldürün yoksa sizi aşağı atar. İçeri girince uyuyan bir dev göreceksiniz. Uyanınca savaş başlıyor. Ben el bombası ile öldürdüm.
Şimdi yukarı tırmanacağız. Aşağı ve yukarı hareket eden blokla duvar arasına gelin. Maymun hareketi ile bloğa tutunun. Buradan geri atlayışla yatay demire ve oradan da zincire turunun. Yalnız dikkat zincir ters tarafa doğru ilerlediğinden çok hızlı olarak platforma ulaşmalısınız. E (interaktif) tuşunu kullanırsanız daha çabuk gidersiniz. zincirden kapıya atlayın. Yerdeki dönen nesneleri dikkatli geçin.
Barfikse atlarken dikkat etmelisiniz. Çünkü yukarıdan gelen dönen nesne sizi marmelat haline getiriyor. Burayı geçin çekice atlayın (son 4 cü çekiç) Sola kıvrılın. Çekiç tam orta platformdan geçerken hesaplı bir şekilde atlayın. Ve son hızla depar atarak kapı tarafına koşun. Çünkü platform çöküyor. Merdivenden çıkın. İçeriden Thor’s hammerini yani çekicini alın.
Bölüm sonu

07-Andaman Sea

Rituals Old
Mediterranean Sea daki Akdeniz’deki gemiye yine geldik. İlk işiniz R tuşu ile silahınızı Thor’s hammer yani çekiç yapın. Bununla adam öldürmek çok zevkli. Böyle bir silah olamaz. Adamı 20-30 metre yukarı fırlatıyor.
Daha önce oynadığınız bölüm gibi güvertedeki adamları öldürün. Sandıklardan yukarı çıkın. Adam öldürmeye devam ederek merdivenlerden aşağı inin. Helikopteri geçin ve aşağı inin.
Otomatik kapıyı da geçtikten sonra Kanatlı Natla’yla karşılaşıyorsunuz. Cam kafesinde sizinle konuştuktan sonra Amanda ortaya çıkıyor. Amanda’nın atmış olduğu ateşlerden sonra cam kafesi kırıyorsunuz ve Natla kaçıyor.
Bölüm Sonu

08: Arctic Sea

Helheim
Suya dalın. Aşağı doğru yüzün. Etrafı inceleyin. Heykellerin kılıçları zinciri tutuyor. Sadece birinin elinde kılıç yok. Demek ki mekanizmayı çalıştırıp zinciri kurtaracağız. Etraftan 2 tane büyük dişli bulun. Bunlar çok büyük ama eldivenimizle taşıyabiliyoruz.
Bu iki dişliyi sağdaki ilk baştaki heykelin sol yanındaki dişlilere yerleştirin. Böylece mekanizma çalışacak. Şimdi bu heykelin kafasına kadar yüzün ve kafatasının arkasındaki boşluğa girip kolu çekin. 1 ci heykel kılıcını çekti. Daha sonra bütün heykellerin kafatasına girip kolu çekin ve zinciri kılıçlardan kurtarın. En son büyük yapıya gidin. Sağdaki kapıdan girin.

Karşı merdivene tırmanın en yukarı çıkın. Buradan Helheim Power Stoneleri bulun. Aynı işlemeleri büyük yapını solundaki kapıdan girerek yapacaksınız ama bu defa uzun bir koridorda yüzdükten sonra bir açıklığa geliyorsunuz su yüzeyine çıkıyorsunuz. Duvardaki merdivenleri ve pervazları kullanarak en yukarı çıkın. Buradan da Helheim Power Stoneleri bulun. Toplam 4 tane olacak. Dışarı çıkın Büyük yapının sağ ve solundaki 4 sütuna Helheim Power Stoneleri yerleştirin. Şimdi yapının önündeki tek küçük sütundaki kolu için yerleştireceğiniz vana denizin dip kısmında bir yerde bunu bulun ve getirin takın. Kolu çekince dişliler çalışacak zincirler yapıdaki kapıyı indirecek.

Bu kapıdan girin. Koridor boyunca yüzün. Koridor biraz labirente gibi ama yolunuzu buluyorsunuz. Sonunda bir kıyı bulup çıkıyorsunuz.
Koridorda ilerleyin yaratıklar hücum ediyor. Allah’tan çekicimiz var. Hepsini darmadağın ediyoruz. En sonunda Natla’ya kavuşuyorsunuz.
Konuşmadan sonra Natla kaçıyor.
Aşağı inin devleri ve yaratıkları çekiçle öldürün. Suya düşmeyin. Yoksa ölürsünüz.
Yan duvardan orta platforma gelin buradan sütuna atlayın aşağı inin. Devler ve yaratıklar sizi rahat bırakmıyor. Öldükçe yenileri geliyor. Devlerin saldırmadığı bir ara su yüzeyinde eğimli duran sütuna atlayın. En ucuna gelin ve düz kayadan atlayıp platforma çıkın. Burada Natla’nın mekanizmasını kırıyorsunuz. Böylece Helheim kapısı açılıyor.

Yggdrasil
Koridorda ilerleyin. Biraz karışık ama yolunuzu buluyorsunuz. Bu ara devler ve yaratıklar devamlı hücum ediyor.
Sonunda Lara’nın annesinin olduğu platforma geliyorsunuz. Oda ne Lara’nın annesi sol tarafı sanki asit dökülmüş gibi. Lara bu yaratığın annesi olmadığını anlıyor ve mecburen öldürüyor.
Bu sırada Lara’nın kopyası geliyor ve Lara’yı tam öldüreceği zaman Amanda Lara’nın yardımına koşuyor. Lara’yı kurtardıktan sonra Amanda durumu ve annesi babası hakkında bilgi veriyor.

Out Of Time
Merdivenden aşağı inin etrafı kolaçan edin. Ortada büyük bir kule var. Bu kuleyi 3 sütun destekliyor. Kule etrafında dolanan kayalar var. Bunlar bizi üst kata taşıyacak asansörler. Kuleyi yok etmek için bu sütunları kırmamız lazım. Üç kat var. Her kata çıkıp sütunları kıracak düğmeyi yok etmeliyiz.
Çünkü ancak bu şekilde NAtla’nın gücünü sıfırlayabiliriz (Ama öyle kolay değil) Yaratıklar ve devler sizi rahat bırakmıyor. Ayrıca Natla size devamlı ateş topu fırlatıyor. Natla ile uğraşmayın.
Sol platforma geçin. Zemini kırmız olan bu yerde halkaya halatınız tutunun ve aşağı inin.

Şimdi burada yapacağınız şey şu. Suya düşmeden kayalar üzerinden atlayıp sütunların düğmelerini aktif hale getiren kayaları eldivenimizle itin. 2 kayayı ittikten sonra tekrar 1 ci kata dönün. Devler ve yaratıklar hücum halinde. Yan platforma geçin ve ilk destek sütunun yan tarafından çıkın ve arkasına geçin küçük mavi kayayı çekicinizle kırarsanız 1 ci sütun yıkılacak. Yıkılırken bize de yani asansör kayalar oluşturuyor. Aynı eski ayı kırpıp yıldız yapmak gibi.
Diğer sütunlara tırmanacak yer yoktur. Boşuna uğraşmayın. O gördüğünüz pervazları inerken kullanacağız. Size en yakın asansör kayayı kullanın bundan diğerine ve yine diğerine atlayarak 2 ci kata çıkın. Bu katta iteceğiniz bir mavi kaya var. Bu kayayı itince sütunlardan birinin düğmesi aktif oluyor.

İkinci katta kırmızı açıklığı ve duvardaki halkayı bulun. Bu halkaya halatınızı atın ve kendinizi yukarı çekin. (E+W) duvarda salının sağdaki çıkıntıya zıplayın. Yukarı çıkın. Şimdi asansör taşlar sizin hizanızda. Bunlardan birine atlayın ve kırılmadık sütunun önünden geçerken sütuna doğru zıplayın. Arkaya dolanın çekiçle düğmeyi kırın. Böylece 2 ci sütun kırıldı. Ve dolanan yeni asansörler ortaya çıktı.

Fakat maalesef size yakın asansör yok. Peki 3 cü sütuna nasıl ulaşacağız.
Yerde sağlı solu halkalar var. Birine halat atın duvarın çıkıntıları yardımı ile aşağı inin. Daha sonra 1 ci kata gelin. Şimdi asansör kayalardan birine atlayın. Sonra bir üste en son kuleye yakın diğerine atlayın. Buradan da kulenin duvarındaki çıkıntıya zıplayın. Yukarı tırmanın. En sona geldiğinizde kırılmayan 3 cü sütunun hizasına gelince kendinizi aşağı bırakın. Sütun üzerinden kayarak zemine gelin. Arkayı dolaşın ve 3 cü sütunun düğmesini kırın. Böylece ortadaki kule yıkılacak. Natla’yı bir çekiç darbesi ile öbür dünyaya gönderin. Belki gelecek oyunda olmaz.
Ama annversary oyununda da ölmüştü burada yine karşımıza çıktı.

Bu ara Amanda gelecek ve hikayeyi sonlandıracaksınız.
Macera bittim mi? Bitmedi. Oyun bitti mi? Tabii ki bitmedi. Oyun son demosundan sonra ana menüye dönüyor. Treasure Hunt bölümü açılıyor. Yani hazineleri toplayacağınız bölüm. İyi taraf topladığınız hazineler duruyor toplayamadıklarınızın bölümünden başlıyor.
Şimdi bende tekrar oynayayım ve bulamadığım hazineleri toplamaya başlayayım. (Daha doğrusu almadığım)
Bakalım hepsini toplayınca mükafat var mı?

Hazırlayan: Ali Hatay

Tüm Bölümlerin save dosyasını buradan indirebilirsiniz.

http://www.dralihatay.com/tombraider/

Etiketler:, , , , , , , , , ,

114 Yorum

 1. Dr. Ali Hatay /

  Hakan Yamanoğlu; İsmimi vererek yazımı yayınladığın için teşekkürler. İnşallah TR fanatikelrine yardımım olmuştur.

  • Hakan Yamanoğlu /

   asıl biz teşekkür ederiz ali hocam, emeğinize sağlık.

  • hamdi /

   merhaba ali abi ben defalarca tombraider underworld,pc oyun sidisini aldım ama çalıştıramadım,orjinalini ben kendim alamıyorum öğrenciyim annem izin vermiyo,bana yardımcı olurmusunuz sisin sayfanızdan nasıl indirebilirim teşekkürler,legent,aniversariy,ve 2,3, oynadım.bunuda oynamak istiyorum .

  • emre /

   ii hos vermişşin çözümü ama ben çözümde eksikler var diye düşünüyorum mesela son bölümde alt katta ki kayaları ittikten sonra 1. kata çıkın yazmıssın ii çıkalımda nasıl çıkalım medic kitinin oldugu yerden duwardan duwara zıplayacagını neden yazmadın yada uçan kayaları kullanın 2. kata cıkın oldu hemen çıkalım sence nasıl cıkalım ?

  • yusuf /

   kardeş bune ya bole daha ilk bolumde bu kadar zorluk çocuk geçememiş benden yardım istedi bbende geçemedim ilk kapıyı kancayla açtıktan zonra bi zıplama yeri var orada yardımcı olurmusun tşk

 2. Berk Tınaz /

  Ben tam bir Lara Croft fanatiğiyim.Ancak daha önce sadece legend i oynayabildim.fakat lara croftun hikayesinden haberim var.Gerçekten çok güsel bir kadın kahraman yani mankenleri bile solda 0 bırakır :D.Lara Croft için çok uğraşmış olmalılar.Ve underworld sandığımdan daha zor bulmacalarla dolu.Ama dikkat ettimde düşmanla temas bu oyunda daha az.Devamını bekliyoruz.Tomb Raider hiç bitmesin.Dr.Ali Hatay elinize emeğinize sağlık gerçekten bana çok yardımcı oldunuz.

 3. doğan /

  harika bir oyun

 4. ayşe hilal /

  ya ben farketmeden iki gündür ara ara oynuyordum oyunu 8’e kadar gelmişim. Şimdi bu yukarda anlatılan bütün levelları içeriyor mu yoksa devamı varmı? hikaye bitmedi derken tomb raider 9 çıkar mı demek istiyorsunuz yoksa başka birşey mi ifade etmeye çalıştınız?

 5. Berk Tınaz /

  yok oyun bittikten sonra tressure hunt adlı toplayamadığın hazinelerin olduğu bölümü içeriyor.Yani hazineleri topla ki sonradan zorluk çekme kafamı çok vuruyorum şimdi :D.hadi kolay gelsin.

 6. metehan /

  lara croft gercekte angelıne joli 🙂

 7. lale /

  ya büyük mağara nerede? maditrreanean sea da?

 8. murat /

  ben oynadım bitirdim çok zordu 1 senem onunla geçti ŞİMDİ YENİDEN OYNUYORUM süper bir oyun yeni oynıyanlara kolay gelsin

 9. lara croft /

  doğrusu tomb raideri çok seviorum…bi başladım mı bitiremiyorum ve ileride onun gibi olmak istiorum.Çok hoş bi kadın…Gerçi underworldde estetik yaptırmış gibi bi hali var,çok değişmiş ama legendda süper.Tomb raideri ps1den beri oynuorum…şimdi sonuncusunu bitirdim.Msn adreslerimi bile tomb raiderle ilgili alıorum.çok zeka geliştirici ve eğlenceli bi oyun.Hele underworldün film kısmında çok gerildim.Herkese tavsie ediorum

 10. enes üçüncü /

  ya ben 3. bölümdeki ancient world’de takıldım. orada duvardaki altın halka nasıl çekilyo. ben bi türlü yıkamadım orayı:(

 11. aytaç /

  The Midgard Serpent Motosikletle soldaki kapıdan girin. 2 merdiven inin. Motosikletle 2 çukur atlayın. 3 cüsünde durun ve inin. Çünkü bu çukur aşılacak gibi değil yaw arkadaşlar şu bölüme lüften yardımıcı olun… motosikletle gidiyorum yine aşağı düşüyor… karşı taraftaki tahtalara geliyor ama tekrar kayarak düşüyor lütfen yardım

 12. hülya_edward_bella /

  ben bu oyunun hastasıyım .küçüklüğümden beri biliyorum .ama bu oyun biraz zor. <3 fakat yinede bu oyuna bayılıyorum 🙂 😀

 13. ekrem /

  Gerçekten çok teşekkür ederim hocam okullar açılmadan sizin sayenizde bitirdim bu oyunu ALLAH,sizden RAZI olsun

 14. ayse hilal /

  daha yeni aklıma geldi, o kadar tressure toplamıştım… tüh ya hepsi boşa gitti. oyun ben önceki yazıyı yazdıktan bi kaç gün sonra bitti bende kaldırdım bilgisayardan hadi bitti tamam diye… neyse artık çok geç:)

 15. kuliki /

  ya köpek balık larıdan korkuyorum zaten ilerki bölümlerde dah fena yaratıklar çıkçakmı onları kaldırsanızda ben bölümü geçsem ve oyunu bitrsem korkudan altıma yaptım ama mecaz anlamda. mediarren sea da köpek balığnı görünce korktum o bölümü çok zor geçtim ama nedense ahtapottaN korkmadım.

 16. fatih /

  selam ya bişey sorcam the midgard serpent bölümüde sarı plağı alacakken bıçağın üstüne çıktım elması aldım lara aşağı düştü ve öldü sonrada mızrakların arkasında başlattı oyunu ama ilk mızrak hareket etmiyor onu nasıl geçmem gerek

 17. lale /

  underworldu bitirdik legend ıda bitirdik!!

 18. jake /

  BEN TOMB RAİDER SERİLERİN HEPSİNİ TOPLADIM VE HEPSİNİ BİTİRDİM TOMB RAİDER 1,2,3,4,5,LEGEND,ANNİVERSARY,UNDERWORLD ARTIK TOMB RAİDER 9 BEKLERİZ.

 19. Can /

  Yahu 1 bölüm geçemiyorum 🙂 2 zincir ileriden geriye geliyor bende ileri doğru gdidecem 🙂 Fakat Gidemiyorum

 20. büşra /

  TOMB RAİDER UNDERWORLD OYUNUNU OYNADIM AMA 10 GÜN GEÇMEDEN BİTTİ ÇOK KISA SÜRDÜ BİRDE PIRLANTALARI TOPLADIKTAN SONRA OYUN AÇILIYORMU CVP ATARSANIZ SEVİNİR

 21. büşra /

  YANİ HAZİNELER

 22. özge /

  Bakın bu oyunu indirdim amaa açıklamayı yazmadan önce nasıl açılacağını söyleyin indirdim ama nie açılmıooo

 23. cansın /

  adrenalin modu nasıl yapıyoruz yani slow motion bi türlü yapamadım. Z tuşuyla slow moda geçiyor ama takla atıp nasıl vuracam lütfen yardım edin

 24. BİRADER ŞU 45 SANİYEDE Bİ KAPI AÇILIO YA ONU BULAMADIM Bİ GÖSTERİVER ONU YA SANA ZAHMET

 25. kardes hersey iyi guzelde yaw benim ilk bolumde ates eden adamlara gidiok sonra kendi oynatiyo adam bana ates edio sonra ekran beyaz oluyo oyun kapaniyo oyun geregimi ole yoksa bilgisayardami sorun var benimle irtibata gecersen sevinirim ardaenesbaktir@hotmail.com mail im bu yardimci ol lutfen

 26. veysi /

  kardeş hazileri topladık tan sonra ne oluyo

 27. veysi /

  bi yardım cı olsan oyun biti yomu yoksa bit mi yomu

 28. tahsin /

  birader 45 saniyede geçemedim.ama birinci çarka gidiyorum o da dönmüyor bi yardımcı olurmusun

 29. serdar5 /

  yaw ahtapotlu yeri geçemiom yardım edin çıldıracam

 30. ya abi tekneme dönemiyorum lütfen bi yardım ya deli olucam letfen

 31. aziz türker /

  yardımlarınız sayesin de bitirdim gerçekten süperdi anlatımınız ve yardımlarınız için cok tşkler ederim

 32. ömer /

  ya ben bu 2. bölümde küçük mağaraları bulamadımda bi yardım eder misiniz??

 33. senem /

  arkadaşlar e (interaktif) tuşu ne demek zincirden gidemiyorum

 34. ümit /

  nasıl ali hoca yaaaaaaaaaaaa çok merek etimmmmm lütven

 35. ümit /

  indiremiyorum

 36. elif /

  underworld e yeni başladım gerçekten zor kontrolleri fakat diğer serilerinden güzel:D

 37. denizde 2. vana nerede

  • nazik laçinok /

   bulunduğun mağradan çıkınca tam karşıda ona benzer bi mağra olacak orda

 38. Ben oyunu inyerneten indirdim oyunu dvd ye yazdım ps2 de oynuyom ps2 de oynamak daha kolay bu oyunu çok oynamak istiyorsanız ps2 de oynamalısınız

 39. nazik laçinok /

  ben tayland bolümündeyim heykelim sol kolunu indiriyorum ben ben kolun yanına gidene kadar kol geri kalkıya lütfen bana yardım edin….

 40. karşıdaki mağrada Mert.

 41. Mahsum /

  Jan mayen island bölümünde bir sefer motorsikletle aşağıya indim sonra oyunndan çıktım.Sonra oynadığımda dolambaçlı yolun başından başlıyor ve motorum yok.Ben aşağıya nasıl ineceğim şimdi?

 42. faruk /

  slm arkadaşlar, ben de oyunu yeni bitirdim, yeni açılan bölüm sıkıcı, oynadığım yerleri tekrar gezmemi istiyor, hiçbir ilginçlik yok, acaba bu bölümü bitiren varsa ne olduğunu söyleyebilir mi?

 43. sezen /

  ya bu vanaları buldum ben ama nasıl açılcak orası .( yardm edr msnsnz ?

 44. faruk /

  hangi vanalar?

 45. diskocu /

  ben 5. bölümde son yere geldm biyeri geçtm zor biyer ilerledim öldüm bida zor olan yerden başladı ve orada su dolu oluyor zehirli su doğduğum gibi ölüyorm sürekli hiç bişe yapamıyorm :S bi yardım HELP MEEEEEEEEEEEE S.O.S İMDAT YARDIM EDİN

 46. Name (required) /

  slm. arkadaşlar ben 5. bölümmüydü neydi maya takvimi olan bölümde jaguar kafasını yanlış kola koymusum.. 2inciye deilde ilkine koydum şimdi de geri alamıyorum ne yapmalıyım????

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir