Samsung Galaxy S Root olmak – Tek tıklamayla..

Eki 01

Yaklaşık 10 gündür Samsung Galaxy S i9000’i test ediyorum. Daha önce Türkiye’den alınan cihazlar için Android Market yüklemeyi anlatmıştım. Bu yöntem, Turkcell’den alınan cihazlar için ne yazık ki işe yaramıyor. Bu yüzden farklı bir yöntem anlatacağım, ancak bir sonraki yazıda.. (:

Şimdi konumuz Root olmak..

Android cihazlarda, cihaza tam anlamıyla hakim olabilmek için Root olmak gerekiyor. Root olmayı bir nevi Admin haklarıyla cihazı yönetmek olarak düşünebilirsiniz. Root olma ile ilgili daha fazla bilgi için, daha önce yazdığım şu yazıya göz gezdirebilirsiniz.

Samsung Galaxy S’i root etmek için bir kaç yöntem bulunuyor. Ben sizlere en basit ve en zahmetsiz olanını anlatacağım. Bu yöntem ile hiç bir veri kaybına uğramadan tek tıklamayla root olabilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı işleme başlamadan önce mutlaka verilerinizin yedeğini alın.

Önemli not: 3 tuş problemi olan; yani recovery moda girmekte sorun yaşayan cihazlar için bu yöntem işe yaramayacaktır.

Kullanacağımız programın adı Ryanza OCLF. Bu programı Android Market’te bulabilirsiniz. Ya da aşağıdaki linkten direkt olarak indirip telefonunuza kurabilirsiniz.

Ryanza One Click Lag Fix 2.1.2

1- Kurulumdan sonra cihazınızdan One Click Lag Fix uygulamasını çalıştırın.

2-Ana menüdeki Root Device 2.1 linkine tıklayın.Daha sonra Fire It Up butonuna tıklayın.

3- Ekranda Root Device 2.1 finished successfully yazısını gördükten sonra telefonunuzu kapatın. Açma kapama tuşu+home tuşu+ses arttırma tuşuna aynı anda basarak cihazı açın. Bir süre sonra cihazınız recovery modda açılacak. Ses açma kapama tuşlarıyla apply sdcard:update.zip linkinin üzerine gelin ve home tuşu ile seçimi onaylayın.

4- Cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılacak. Artık Root oldunuz (:

Önümüzdeki günlerde Samsung Galaxy S ile ilgili bir çok konuda makaleler yazacağım. Bunlar arasında Lag Fix nedir, nasıl yapılır?, Nasıl versiyon güncellenir? Android 2.2 Froyo nasıl yüklenir? Odin nasıl kullanılır? Nasıl backup alınır? Nasıl imaj alınır? Android Market yüklemek için farklı yöntemler ile ilgili yazılar olacak.

Etiketler:, , , ,

9 Yorum

 1. emin /

  hakan teşekkürler lakin marketten dosya inmiyor ? bunun çözümü varmıdır?

 2. fatih /

  hakan galaxy de market ve youtobe haloldu. teşekkurler.

 3. harun /

  Merhaba; Turkcell den galaksy aldım…android marketi nasıl aktif hale getirebilirim..yardımcı olurmusunuz…

 4. Engin Ozturk /

  Merhaba, Samsung Galaxy S aldım. Froyo yüklemek istiyorum. Ama kies telefonu tanımıyor. Kiesle ilgili bağlantı problemi ne olabilir? Nasıl çözebilirim? Win7 64Bit kullanıyorum. Benim için Froyo yüklemesi yapabilecek biryer ya da birilerini tavsiye edebilir misiniz?

 5. ümit /

  Merhabalar. Site ve yardımların için öncelikle teşekkür. Sorularım şu şekilde olucak. Öncelikle elimde trkcll romlu 2.1 eclair olan ve recovert modu 2e olan bir cihaz var. Anlattığın root olayı sanırım 2.1 için geçerli gibi görünüyor doğrumu? Çünkü yazıyı yazdığın tarihte resmi froyo çıkmamıştı diye hatırlıyorum. Ayrıca bu programla yapılan root olayında recovery mode korunurmu yoksa 3e ye güncellermi? Veya 2.1 için recovery mod u koruyan (ben 2e nin değişmesini istemiyorum) bir root programı varmı varsa hangileri. İznin le bir sorum daha olucak.Bunu emin olmak için soruyorum.Yukarda verdiğin programa ait ekran görüntüsünde menülerde root device a tıklayınca sadece root işlemi oluyor lagfix falan yapmıyor doğrumu?Yani menüde Oneclicklagfix e tıklamadığın sürece lagfix yapmaz.

 6. ümit /

  Ufaktan birşeyler yaptım: -OCLF ile 2.1 i root ettim.recovery 2e sürümü devam etti. -rootexplorer ile efs dizinini yedekledim Şimdi sırada güzel bir rom ve 2.2.1 e geçmek var.

 7. dostum galaxy i9003 içinde geçerlimi bu anlattıkların ?

 8. tuggun /

  mrb..duruşunuz yüksek övgüye has..tşk..benim sorunum GPS için aldığım yeni galakxy fit cihazın uydu bağlantısını hızlandırmakla ilgili yardım edebilirseniz çok memnun olurum..tşk..

 9. ömer /

  ağ anahtar kiliti sorunum vardı anlattıklarınıxi yaptım hata verdi root olmadı ama sorunum çözüldü teşekkür

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir