Kokulu hapşırık!

Eki 08

Hayatınızda hiç hapşırık kokusuna denk geldiniz mi? Bazen insanın hapşırığı gerçekten iğrenç kokuyor ve çoğu insan hapşırığının koktuğundan bir haber durumda. Özellikle sabahları kalktığınızda, damağınızda geceden bu yana oluşmuş çeşitli toz katmanlarının ve bilimum kimyasalların etkisiyle hapşırırsanız çevrenize iğrenç, keskin ve uzun süre etkili bir biyolojik bir silahla saldırmış olursunuz. Özellikle geceleri horlayan kişilerin ağızları sürekli açık olduğu için damakta depolanan toz ve kimyasal karışımından oluşan katman daha kalın olacaktır. Bu nedenle özellikle geceleri horlayan kişilerin sabah saatlerinde halka açık yerlerde hapşırmamaları dünya barışı adına önemlidir..

Hapşırığın kokusuna gelince; oldukça keskin, uzun süre etkili ve toz+tükürük+tarçın karışımı bir kokudur. Yeni hapşırılmış bir ortama girdiğinizde –eylemin kokulu olduğunu varsayıyoruz– bu keskin tarçın kokusunun yanında; yüzünüze doğru hızla gelen, bir anda hissettiğiniz bir serinlik-tükürük faktörü sayesinde– ve gözünüzün önünden anlık olarak geçen partiküllere rastlamanız mümkündür. Hapşırık kokusunu daha da iğrençleştiren nokta budur.

Bunun yanında aklınıza şöyle bir soru gelebilir:

-“Neden tükürüğümüz kokmuyor da hapşırıkla dışarı atılan solüsyon kokuyor? Sonuçta onun da içinde tükürük var?”

Bunun nedeni olarak hapşırırken, tükürüğün sprey gibi küçük partiküller halinde havada geniş bir alana yayılması gösteriliyor. Tabi ki koku için tek başına tükürük etkili değil. Geceden, mutlaka ve mutlaka damağınızda yeterli kalınlıkta bir toz+kimyasal katmanı oluşmuş olması gerekiyor. Eğer yeterli kalınlıkta bir katman oluşmuşsa, vucudunuzun ürettiği bu doğal biyolojik silahı gün boyu kullanabilirsiniz.

Bu kokunun bir takım yan etkileri de mevcuttur. Eğer bir kişi daha önce hapşırık kokusuna maruz kalmışsa, artık karşısındaki herhangi bir insan “kokusuz formatta” hapşırsa bile bu keskin hapşırık kokusunu burnunun derinliklerinde hisseder ve ortamdan hızla uzaklaşmaya başlar. Ancak burada ironik bir durum söz konusudur:

“Herkesin hapşırık kokusu aynıdır.”

Yani kişi, bilmeden kendi kokusundan kaçmaya başlar.

Bir diğer yan etki de; artık “tarçından” nefret edecek ve sütlaç, muhallebi, sahlep gibi yiyecek ve içeceklerin üzerine tarçın tatbik edemeyecek olmanızdır.

Uzmanlar, bu keskin koku ile henüz tanışmamışsanız öncelikle kendi hapşırık kokunuzu tecrübe etmenizi öneriyor. Keskin bir hapşırık kokusu için, gece bol bol horlamaya, sabah dişlerinizi ve akabinde dilinizi fırçalamamaya özen göstermelisiniz. Etkisini 1-2 gün içerisinde görmeniz kuvvetle muhteldir.

Lütfen evde denemeyiniz!

Etiketler:, , ,

10 Yorum

 1. Ahmet Eryoz /

  haha ilginç tespit olmuş 😀

 2. Gia /

  Özellikle sabahları miğde bulandırıcı oluyor.

 3. tesbi /

  İlginç ve iğrenç

 4. tesbi /

  Pardon gülmeyi unuttum ehehehe 🙂

 5. Erdal /

  Bu yazıyı çıktı alıp babama okutacağım 🙂

 6. guney /

  insanlar nasıl kendi seslerini tanımıyorsa hapşırık kokuları ve ağız kokularının olduğunu bilmiyor işte..insanoğlu bole bir yaratık.

 7. Hakan Yamanoğlu /

  @Erdal Baban da bu silaha sahip anlaşılan ((: Yazdıktan sonra tekrar okudum da iğrenç bir yazı olmuş, ben de tiksindim 😀

 8. SEZİŞ /

  Ben de bu kokudan muzdaribim.Ben hapşırınca millet nereye kaçacağını bilemiyor.Toplu yerlerde hapşırığımı tıksırıkla gideriyorum.Millet kokuyu duyacak olsa, ortalıkta kimse kalmaz sanıyorum.Çeken bilir.

 9. EMRAH /

  Hapşırık ile gelen tarçınımsı bir koku ve iğrenç, bunun sebebi bademcik hasarı.Yani daha önce ağır bademcik iltihabı geçiren kişiler, bademcikleri iyileşse de iltihapların iyileştiği yerlerde kesecikler kalıyor ve mikrop yuvası oluyor, hapşırık zoruyla da dışarı atılınca koku yapıyor.Bademcikleri tamamen aldırmak gerek kurtulmak için. Bende böyleyle oldu

 10. Halil /

  Ya arkadaş Allah sizi ne yapsın…iyi etsinm inşallah..GÜLMEKTEN YARILDIM yaaa..Kim yazdıysa bu formatta yazılarına devam etsin.MaşaAllah…Doğru tesbitler…

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir