Karikatür çizmek ister misiniz?

May 01

Bob RossKüçüklüğümden bu yana hep komik resimler çizmek istemişimdir. Haliyle bu komik resimlerin adı karikatür oluyor 🙂 Müziğe ne kadar yatkınsam, resme bir o kadar uzağımdır. İşin özü ben resim çizmeyi beceremiyorum. Bu konuda kendimi hep geliştirmek istemişimdir ama sadece istedim. Hiç icraat yok. Hal böyle olunca da insanlar resim çizerken ağzımız açık bakıp kalıyoruz. Hani şu TRT2 de resim çizen rahmetli amca varya.. Neydi adı.. Bob Ross!!

Adam resim çizmiyor sanki o anda çizdiği kareyi yaşıyor mübarek. Böyle resimler ya da karikatürler çizebilmek için bir kere doğuştan bir yeteneğiniz olması gerekiyor. Daha sonra da bu alanda kendinizi yetiştirmelisiniz. Karikatür eğitmeni Kamil Yavuz, basit olarak kedi, köpek, eşşek, insan vs. karikatürlerinin nasıl çizileceğiniz adım adım anlatıyor. Aslında karikatür çizmek konusunda en büyük yardımı alabileceğiniz kişi bloglar aleminin ilk ve tek karikatüristi sevgili dostum otopsiraporu dur 🙂


Bu arada, tanımayanlar için Bob Ross hakkında biraz bilgi de vereyim:

Bob Ross, yarım saat içinde doğa resimleri yaptığı, uzun yıllar devam eden Resim Sevinci programıyla tanınmıştır. Özgün adı “The Joy of Painting” olan bu program, Türkiye’de de TRT 2’de yayınlanmıştır.

Ressam, yakandığı Lenf Bezi Kanseri nedeniyle, 1995’te hayatını kaybetmiştir. Hazırladığı televizyon programları hâlâ dünya genelinde yayımlanmaktadır. Kaynak: Wikipedia

Etiketler:, , , , , ,

2 Yorum

  1. otopsiraporu /

    🙂 düşünüyorum aslında böyle videolar yayınlamayı; adım adım karikatür, basit ama etkileyici çizgiler ve karikatürü karikatür yapan ufak detaylar… ama önemli olan istek ve kararlılıktır.

  2. Hakan Yamanoğlu /

    İnsanın içinde olmayınca olmuyor dediğin gibi. Çok istiyorum çizebilmek ama olmuyor 😀

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir