İş başvurusu için ön yazı yazma teknikleri

Eyl 10

Günümüzde iş başvurularının neredeyse tamamına yakını internet üzerindeki kariyer sitelerinden ya da firmaların kendi web sitelerindeki online başvuru formları üzerinden yapılıyor. Eski usuller artık geçerli olmadığı için, işverene kendinizi anlatma fırsatını yakalayabilmek için öncelikle etkili bir cv hazırlamanız gerekiyor. Etkili bir CV hazırlamanın birinci kuralı ise etkili ön yazı yazmaktan geçiyor. Hele ki başvurduğunuz firma bir Banka ya da Teknoloji şirketi ise ön yazınıza daha da önem vermelisiniz.

Daha önce İş Başvurusu İçin Ön Yazı Örnekleri adlı yazımda başarılı ön yazı örneklerine yer vermiştim. Bu yazıdaki örnekleri incelemek, ön yazı yazma konusunda kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Ön Yazının iş başvurularında ne kadar önemli bir yeri olduğundan bahsetmiştik. Öyle ki; eğer etkili bir ön yazı hazırlarsanız sizinle aynı seviyede, aynı eğitimi almış insanlar arasından bir anda sıyrılabilirsiniz.

Okuyucunun gözünden yazın

Bir şirkete başvururken cvnizin başına ekleyeceğiniz ön yazınızı “okuyucunun gözünden” yazmaya gayret edin.

Karşınızdaki insan kaynakları uzmanının anlayabileceği ve orada yazan 3-5 satır yazıdan sizin hakkınızda olumlu bir sonuca varmasını kolaylaştıracak kelimeler kullanın. Yazdıklarınız ilk bakışta göze çarpacak anahtar kelimeler olmalıdır. Bu nedenle karşınızdakini etkileyecek bir dil kullanmaya gayret edin.

Kısa ve açıklayıcı

Ön yazınızı hazırlarken yalın bir dil kullanmaya gayret edin. Uzun uzadıya bir ön yazı, karşınızdaki insan kaynakları uzmanının cvnize bir kez bile bakmadan sizi elemesine neden olabilir. İstatistiklere göre bir insan kaynakları uzmanının ön yazılara göz gezdirmek için ortalama 20 saniye vakti var.  Bu nedenle kısa, anlaşılır, açıklayıcı ve çarpıcı kelimeler kullanarak ön yazınızı hazırlayın.

İş hakkında

Ön yazınızın içeriğinde kısaca, başvurduğunuz pozisyonun gereklilikleri, kendi yeterlilikleriniz ve neden sizi işe alsınlar başlıklarına işaret eden cümleler bulunsun. Bu anahtar kelimeler işe alım sürecinizde çok ama çok etkili olacaktır.

İsme yazın

Ön yazıların en büyük özelliklerinden birisi “isme yazılıyor” olmalarıdır. Ancak her durumda karşınızdaki işe alım uzmanının ismi bilinemeyebilir. Böyle bir durumda ön yazınızın başına “Sayın yetkili”, “insan kaynakları bölümüne” gibi başlık atabilirsiniz. Ama unutmayın; ön yazınızı mutlaka karşınızdakine hitap eder şekilde hazırlamalısınız. Bu yüzden mutlaka buradaki tekniği uygulayın.

Ön yazınız, özgeçmişinizin özeti olmasın

İş başvurusu yapan bir çok kişinin düştüğü en büyük hatalardan birisi, ön yazı metnini ana öz geçmişin bir özeti olarak yorumlamasıdır. Ön yazının tamamı asla şu metinden ibaret olmamalı:

“Merhaba, şurada doğdum, x yaşındayım, bilmem ne okulunda okudum vs vs.”

Yukarıdaki cümle sadece giriş için kullanılmalı. Ön yazının geri kalanında ise  başvurduğunuz pozisyonu, bu pozisyona ve başvuru yaptığınız firmaya uygunlık sağlayan deneyim ve yetkinliklerinizi belirtin. Ama unutmayın ön yazınız çok kısa olmalı. Bu nedenle lafı fazla uzatmayın. Ön yazınızın sonuna da okuyan kişinin ilgilerine teşekkür ettiğinizi ve mülakatlarda yer almayı sabırsızlıkla beklediğinizi yazabilirsiniz.

Uygun dili kullanmak

Eğer özgeçmişiniz ingilizce olarak hazırlandıysa ön yazınızı da ingilizce olarak hazırlamanızda fayda var. Aynı durum Türkçe için de geçerli. Yarısı Türkçe, yarısı ingilizce olan bir başvuru kimsenin dikkatini çekmez ve “özensiz hazırlanmış” olarak yorumlanır.

Son olarak ön yazının, mevcut öz geçmişinizin kişiselleştirilmiş bir eki olduğunu unutmayın. Sonuçta karşınızdaki İK uzmanına birebir hitap ediyorsunuz ön yazınızda. Bu nedenle tamamen dürüst, içten ve klişelerden uzak olmaya özen gösterin. Tamamen özgün davranın.

Etiketler:, , , , , ,

3 Yorum

 1. bahar /

  ön yazı örnekleriniz oldukça faydalı fakat sizden ‘yeni başlayan’ kategorisine uygun ön yazı örnekleri de bekliyorum çünkü firma yetkilileri iş başvuruları cevaplamada deneyimsiz elemanlardan ziyade deneyimli kişileri tercih ediyorlar. buna bir dur demek lazım diye düşünüyorum:) lütfen bu mesajıma cevap veriniz. Cevsbınız için şimdiden teşekkür ederim.

 2. murat bulut /

  iş yerim benden el yazısı örneği istıyor cv verdım ama el yazısı ne oluyor anlamadım bana lutfen yardımcı olun

  • Adnan ALTANLAR /

   Bazı işyerleri el yazısı örneği isteyebilir. Memur alımı mülakatlarında mecburen istenmektedir. Kişinin el yazısı; ismi üzerinde, kalemle yazılmış kendi el yazınızdır. Yazınızı özellikle çizgisiz beyaz düz a-4 kağıda en az üç satır düzgün, aynı fontta, imla kurallarına uygun, herkesin okuyabileceği norm karakterli olmasına dikkat edilmelidir. Bazı psikologlara göre el yazısı örneğinden kişilik testi yapıldığını da iddia etmektedirler. Güzel bir el yazısı karşı tarafa verilen en güzel bir mesajdır. Eğer bir işyeri el yazısı örneğini elektronik posta ile istemişse; sözkonusu kağıda yazdığınız yazıyı, konu önemli değil, şiirden bir kıt’a da yazabilirsiniz, okuyucuya tarattırıp bilgisayara yükledikten sonra e-postayla da gönderebilirsiniz. Hatta ıslak imzanızıda atabilirsiniz.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir