Googleupdate.exe’den kurtulmak?

Nis 20

Google Chrome, son dönem internet tarayıcıları piyasasına bomba gibi düştü. Bir çok tanıdığım fanatik Firefox kullanıcısı arkadaşım, bilgisayarlarında Chrome’u birinci tarayıcı durumuna şimdiden getirdiler bile. Ben biraz daha ihtiyatlı davranmayı tercih ediyorum. Ne de olsa Chrome henüz gelişmekte olan bir tarayıcı ve içerisinde bir çok hata barındırıyor.

Bununla birlikte Google Chrome’un can sıkan bazı hinlikleri bulunuyor. Neyse ki bu özellikleri pasif hale getirmek mümkün.

1- Unchrome ile imzasız kurulum

Google Chrome’un her kopyası, sizin kullanım alışkanlıklarınızı izleyebilmek ve daha sonradan raporlayabilmek amacıyla benzersiz bir ID’ye sahip. Gelişmiş bir açık kaynak yazılım dahi olsa, kullanıcıya farkettirmeden bu tip huylarını icra eden yazılımlar kimsenin hoşuna gitmez. Bu nedenle Chrome’u indirdikten sonra yapmanız gereken ilk iş bu izlemeden kurtulmak olmalı.

unchrome

Bunun için Unchrome adlı yazılımı şuradan indirin ve “Remove Unique ID now” linkine tıklayın hepsi bu. Bu işlemi yaparken Google Chrome’un hali hazırda çalışmadığından emin olun.

2- Googleupdate.exe’den kurtulun

Google Chrome’u kurduktan sonra bir arka plan servisi olan Googleupdate.exe‘de bilgisayarınıza yerleşiyor ve siz farkında bile olmadan arkada planda kaynak tüketiyor. Bu servis yine kullanıcıya farkettirmeden Chrome güncellemelerini sürekli takip ediyor. Bu çok büyük bir kaynak tüketimine neden olmuyor ancak konfigrasyonu düşük makinelerde -bizzat gözlemledim- ciddi yavaşlamalara sebep oluyor. Eğer kotalı internet kullanıyorsanız kotanızı yemesi de cabası. Bence bu servisi disable duruma getirmek en mantıklısı. Ancak bu servisi sadece başlangıç programlarını yönetebildiğimiz “msconfig” ile kaldırmak pek mümkün değil. Oradan kaldırsanız bile çalışmaya devam ediyor. Googleupdate.exe dosyasının arka planda çalışmasını engellemek için şu adımları takip edin:

a- Öncelikle Xp/Vista’da start/run satırına “msconfig” yazarak başlangıc programlarından Googleupdate.exe’i kaldırın. Ayarları kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

b-Şimdi Googleupdate.exe tarafından yaratılmış olan “planlanmış görevleri” silmeniz gerekiyor. Windows Control Panel’den Scheduled Tasks bölümüne gelin. Aynı işi start/run komut satırına taskschd.msc yazarak da yapabilirsiniz. Açılan ekranda gördüğünüz GoogleUpdateTaskUser görevini silin.

Xp İçin

Xp İçin

 

Vista için

Vista için

c- Son adım olarak Googleupdate.exe dosyasını kalıcı olarak silin. Dosyayı silmek için C:\Documents and Settings\kullanıcı\Local Settings\Application Data\Google\Update klasörüne gidin ve Googleupdate.exe dosyasını silin.

Googleupdate.exe dosyasının hakkından geldikten sonra artık Chrome’un hiç bir güncellemeyi otomatik olarak yapmayacağını da vatandaşlık görevi olarak bir kez daha hatırlatayım.

Etiketler:, , , , ,

4 Yorum

  1. Alper /

    Vista kullanıcıları için dosyanın bulunduğu klasör şudur.. “C:\Users\kullanıcı adı\AppData\Local\Google\Update”

  2. teşekkürler çok işime yaradı ayrica bir bilgide ben vereyim xpde bu Scheduled Tasks ‘a başlat > programlar > donatılar > Sistem araçları > zamanlanmış görevler’den girebilirsiniz ingilizce olmuyor genelde türkçe oluyor türkçe için anlattım bende kolay gelsin iyi günler.

  3. Bestrafe_mich44 /

    hay allah razı olsun pc uçuyo şimdi:)

  4. Hay Allah razı olsun..

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir