Google Chrome ve otomatik dil çevirisi

Mar 02

Google’ın yeni nesil tarayıcısı Chrome’un en yeni beta versiyonu(4.1.249.1021) bir kaç güzel yenilikle birlikte geliyor.

İlki, otomatik dil çeviri hizmeti. Chrome, tarayıcınızda kullandığınız mevcut dilinizden farklı bir dilde web sayfası açtığınızda bunu otomatik olarak algılıyor ve ilgili sayfayı dilinize otomatik olarak çevirebiliyor. Bunun için karşınıza otomatik olarak açılır bir menü çıkıyor ve hangi dile çevirmek istediğinizi soruyor. Bu hizmet için tabiki Google Translate altyapısı kullanılıyor. Ancak ondan daha kullanışlı. Henüz denemedim ancak sistemin bir çok sayfayı otomatik olarak algılayabildiği söyleniyor. Ancak bazı sayfaları (özellikle çince olanları) algılamada sorunlar yaşandığı da bir gerçek. En kısa zamanda bu özelliği deneyip, deneyimlerimi yazacağım.

Diğer yenilik ise gizlilik ayarlarını özelleştirmek ile ilgili. Bu yeni özellik sayesinde Chrome’un, her web sayfası için ayrı ayrı gizlilik ayarı yapılabilmesine olanak sağlanıyor. Böylelikle her zaman girdiğiniz siteler için ayrı ayrı gizlilik ayarları yapabiliyorsunuz.

Bu yeni özellikler için aşağıdaki videolara da bakabilirsiniz.

Etiketler:, , , , , ,

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir