En iyi 10 Sürpriz Yumurta

Mar 24

İngilizcesi Easter Eggs olan ve dilimize Sürpriz Yumurta diye çevrilen olay bir çoğumuzun bildiği gibi, programcıların, yazdıkları yazılımın içerisine yerleştirdikleri ve belirli bir tuş kombinasyonu ya da bir kod ile açığa çıkabilen, çıktığında da kullanıcısını şaşırtan şeylerin genel adı. Bu bazen bir oyun, bir resim, bir ses ya da bunun gibi bir şey olabiliyor. İşte en bilinen 10 sürpriz yumurtayı barındıran program ve bunları açığa çıkarmanın yolları.

1. uTorrent Tetris

utorrenttetris.png

En popüler Torrent programlarından birisi olan uTorrent’in içinde bir tetris oyunu var. Önce buradan programı indiriyoruz. Daha sonra; Help/About uTorrent yolunu seçerken “T” tuşuna basıyoruz.

2. Picasa Ayıcıkları

picasabears.jpg

Picassa açıkken Ctrl+Shift+Y tuşlarına aynı anda basarsanız ekranı ayıcıklar kaplıyor.

3. Excel 97 Flight Simulator

78037-easter_eggs.gif

Bu, tahminimce en bilinenlerinden birisi. Gerçi Office 97 kullanan kaldımı bilmiyorum ama hala kullananlar varsa deneyebilir. Yeni bir döküman oluşturuyoruz ve F5’e basıyoruz. Çıkan ekrana “X97:L97” yazıp entera basıyoruz. Daha sonra Tab tuşuna basıp, CTRL+Shift ve toolbardaki Chart Wizard butonuna sol tıklıyoruz. Ve karşımıza bir uçuş simulasyonuyla birlikte Excel geliştiricilerinin bir listesi çıkıyor. Eskiden denemiştim bunu, çalışıyor yani : )

4. Mayın Tarlası

minesweeper.jpg

Windows XP ile gelen mayın tarlası oyunu açıkken ekrana “xyzzy.” yazın : )

Bu arada söylenenlere göre bu hile sadece Windows SP2 ile gelen Mayın Tarlasın’da çalışıyormuş. Türkçe XP’de çalışıyor mu bilmiyorum.

5- Firefox ASCII

Firefox 2 ve üzeri versiyonlarında, adres satırına “about kitchensink” yazıp entera basın. Ekrana ASCII karakterlerden oluşan bir animasyon gelecek.

6- Google Earth 4.2 Flight Simulator

gearthflightsim.PNG

Google Earth 4.2 versiyonunu indirin, ana ekranda Ctrl+Alt+A tuşlarına birlikte basın ve Flight Simulator karşınızda : )

7- Internet Explorer 7 Geliştiricileri

Internet Explorer 7 açıkken adres satırına

javascript:window.name=”TheWCEE”;location.href=”res://shdoclc.dll/wcee.htm”

yazıp entera basın. Ve karşınızda IE geliştiricilerinin listesi.. Bu arada Vista Üzerine kurulu IE8 beta ile denedim çalışmadı.

8- Firefox Mozilla Kitabı

Firefox açıkken adres satırına about:mozilla yazın karşınıza Mozilla Kitab’ından bir paragraf gelecek: ) Türkçesi de şöyle;

Sonunda dev hayvan yere düştü ve inançsızlar neşeye büründü.
Ancak küllerinden büyük bir kuş yükselen adına her şey bitmemişti.
Kuş inançsızlara tepeden bakarak onlara ateş
ve gökgürültüsü savurdu. Dev hayvan yerine gelen gücüyle yeniden doğdu ve Mammon’un takipçileri korkudan sindiler.

Mozilla Kitabı’ndan, 7:15

Yazının başında dediğim gibi toplam 10 tane sürpriz yumurta vardı ama kalan 2 taneyi beğenmediğim için yazmadım : ) Birisi Open Office diğeri de Mac üzerinde çalışan bir program. Hepsininin çalışıp çalışmadığını deneyemedim, deneyen olursa haber versin : )

Etiketler:, , , , ,

Yorum yapılmamış

Trackbacks/Pingbacks

  1. oyyla.com - En iyi 10 Sürpriz Yumurta... İngilizcesi Easter Eggs olan ve dilimize Sürpriz Yumurta diye çevrilen olay bir çoğumuzun bildiği…
  2. www.tusul.com - En iyi 10 Sürpriz Yumurta... İngilizcesi Easter Eggs olan ve dilimize Sürpriz Yumurta diye çevrilen olay bir çoğumuzun bildiği…

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir