Dinamik ip ile uzak masaüstü bağlantısı yapalım

Şub 26

Eğer Turk Telekom üzerinden statik ip (sabit ip) hizmeti alıyorsanız, uzak masaüstü bağlantısı yapmak için Windows’a bir iki ayar yapmanız yeterli. Tabi bunun için Turk Telekom’a aylık en son 5 ytl civarında bir ücret bayılmamız gerekiyordu. Şu an statik ip ücreti nedir tam olarak bilmiyorum ama yine bu civarlarda birşeydir. Hem Turk Telekom’a fazladan 5 YTL bayılmayıp hem de istediğimiz yerden uzak masaüstü yapıp, evdeki bilgisayarımıza uzaktan ulaşmanın elbette bir yolu var. Bunun için hizmet veren bazı firmalar mevcut internette. Bunlardan en kullanışlısı, benimde sıklıkla kullandığım Logmein servisi.

remote.jpg

Logmein, bilgisayarınıza yüklenen bir client sayesinde, size sağlanan user ve şifre ile www.logmein.com adresinden, evdeki bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı yapmanızı sağlayan bir program+web hizmeti. Bu hizmetten yararlanmak için önce Logmein internet sitesinden yeni bir hesap oluştumanız gerekiyor. Eğer amacınız sadece, evdeki bilgisayarınıza bağlanıp işlerinizi halletmek ise Logmein Free Account oluşturup, hiç bir ücret ödemeden bu servisi kullanabiliyorsunuz. Eğer ekstra özellikler isterseniz, –dosyalama, yazıcı işlemleri, ekstra güvenlik, eksta ayarlar v.s– bunun için Logmein hesabınızı Pro veya daha yüksek bir seviyeye yükseltmeniz gerekiyor ve bunun için bir ücret ödemek zorundasınız. Bunların dışında daha bir sürü uzaktan erişim hizmeti bulunuyor Logmein’in.  

Logmein’in en büyük özelliği, yazının başında da belirttiğim gibi, bilgisayarınıza yüklenen bir yazılım sayesinde ip niz değişşe bile, dünyanın neresinde olursanız olun evdeki bilgisayarınıza bağlanabilmeniz. Çünkü bu servis bilgisayarınıza yüklediği client sayesinde, ip adresiniz değişse bile bu değişikliği web arayüzünde bulunan hesabınıza bildiriyor. Bu sayede ip değişsin ya da değişmesin, çok kolay bir şekilde uzak masaüstü bağlantısı kurabiliyorsunuz.

Logmein’in bir diğer özelliği de, cep teleonunuz üzerinden de uzakmasaüstü bağlantısı kurabilmeniz. Eğer PDA tarzı bir cep telefonuna sahipseniz, PDA üzerinden Logmein hesabınıza giriş yaparak, uzaktaki bilgisayarınıza PDA üzerinden de bağlanıp işlerinizi yönetebiliyorsunuz.

Bu servis hali hazırda milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Ayrıca Bussiness Week tarafından da önerilen bir servis. Yani oldukça fazla tanınmışlığı mevcut yurtdışında. Ancak bazı sakıncaları da yok değil. Sonuçta bilgisayarınıza yüklenen client, dışarı ile haberleşebilmek için firewall ı geçmek durumunda. Ayrıca, her servisin olabileceği gibi bu servisin de bir takım açıkları olabilir ve bu sayede bilgisayarınız istenmeyen kişilerin kontrolüne geçebilir. Bunlar tabiki varsayımlar ancak bunları yazmamın nedeni, bu tarz yazılımlarla ilgili internette görebileceğiniz uyarılarla alakalı. Kendim, yaklaşık 2 yıldır Logmein servisini kesintisiz olarak kullanıyorum ve henüz üzerinde durduğum varsayımlar gibi bir güvenlik açığıyla hiç karşılaşmadım.

Eğer uzak masaüstü bağlantısı yapmak istiyor ve ve statik ip için Turk Telekom’a para ödemek istemiyorsanız Logmein bu iş için birebir. İlla statik ip kullanacağım derseniz, statik ip kullanmanın da internette gizli kimlik ile dolaşmak isteyenler için dezavantajları olduğunu hatırlatayım. –torrent kullananlar ne demek istediğimi anladılar : )

İçerikte kullanıdığım “remote.jpg” adlı resmin telif hakları Joske‘e aittir.

Etiketler:, , , , , , ,

7 Yorum

 1. ertu55 /

  arkadaşım kolay gelsin öncelikle eline sağlık çok güzel ve önemli bilgiler verdin bizlere ama benim ingilizcem yok bu logmein i nasıl kullanıcağız ben üye oldum oraya ama ıp nereye kaydedicez bir açıklama yaparsan sevinirim

 2. ertu55 /

  benim ıp sabit bilgi vereyim dedim ona göre cvp yaz

 3. ugur eydemir /

  kardes cok teşekkürler bunu 2 yıldır kullanıyorum ben herkese öneririm grubumda epeyi arkadaşımı listeye topladım.herhagi bir sorun olduğunda bilgisayarımın başında onların sorunlarını hallediyorum.

 4. çağrı /

  Bence her ay 5tl bayılmana gerek yok 10tl ye ethernet kartı alırsın birkaç işlem yaptıktansonra 2 ip alırsın

 5. orbay1980 /

  Uğur kardeş bu logmein kullanımı tamamen ücretsizmi.ben logmein hesabı aldım evdeki pc ye bağlandım.Ama 30 günlük limit belirtiyo. 20 gün kaldı felan diyor.pc başına aylık yıllık ücretlendirmeler var sitede. bu ücretler hangi durumda geçerli.herhangi bir ücret ödeme söz konusumu.

 6. baklava /

  peki RUN kismindan nasil uzak masa ustu baglantisini acariz? windows terimi nedir? ornek; msnmsgr – msn acar calc – hesap makinesi vss. Peki uzaktan masa ustu penceresini ordan nasil buluruz? isletim sistemi xp?

 7. yeşil /

  aylık 3 tl ücreti var

Trackbacks/Pingbacks

 1. webiket.net - Dinamik ip ile uzak masaüstü bağlantısı yapalım... Eğer Turk Telekom üzerinden statik ip (sabit ip) hizmeti alıyorsanız, uzak masaüstü…
 2. www.tusul.com - Dinamik ip ile uzak masaüstü bağlantısı yapalım... Eğer Turk Telekom üzerinden statik ip (sabit ip) hizmeti alıyorsanız, uzak masaüstü…

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir