Büyük adam olmak, yırtmak için ne yapmalı?

Haz 24

Bir Steve Jobs, bir Bill Gates, bir Mark Zuckerberg olabilmek için ne yapmalı? Girişimci arkadaşlar için işte bu işin altın kuralları:

1- Siz küçükken anne ve babanız ayrı olmalı.

2- İlkokul ve lisede sınıfın en başarısız öğrencilerinden biri olmalısınız. (Bir kaç kez disiplin cezası yemeniz tercih sebebidir)

3- Sizinle aynı kafa yapısında bir “kafadara” sahip olmalısınız. (Bakın arkadaş değil, “kafadar”)

4- Amerikan House tipi double ya da triple bir eve sahip olmalısınız.

5- Evinizin mutlaka ama mutlaka tek arabalık bir “garajı” olmalı. Aynı garajı atolye olarak da kullanacağınız için biraz genişce olmasında fayda var. Bu madde çok önemli, eğer bir “garajınız” yoksa, ilk 4 madde hiç bir işe yaramayacaktır(bzk: Google ve Facebook’un bir garajda doğuşu) ve derhal bu sevdadan vazgeçin.

6- Tercihen MIT, Harward gibi tanınmış bir üniversitede, kafa yapınıza uygun olmayan bir bölüme kayıt olup, henüz ilk dönem bitmeden okulu terketmelisiniz. Aksi taktirde “büyük adam olmak için mutlaka üniversite okunmalı” tezini çürütemezsiniz ve bu durum imajınız için hiç de iyi olmaz.

7- Üniversiteyi terk ettikten sonra kimsenin ilgisini çekmeyecek saçma sapan bir fikir bulmalı ve kafadarınızla birlikte evinizin garajına kapanmalısınız.

8- Yapacağınız proje ilk aşamada mutlaka sınırlı bir kitleye hitap etmeli. (Örneğin: Üniversite yerleşkesi, mahalledeki arkadaş çevreniz vb.)

8- Artık tamamdır dediğinizde, projenizle ilgili olarak kendi şirketinizi kurup CEO olarak başına geçmeli ve vakit kaybetmeden kendi şirketinizden kovulmalısınız. (Bkz. Steve Jobs)

9- Bu arada amansız bir hastalığa yakalanmalı ve mutlaka bu hastalığı yenmelisiniz. İleride başarı hikayeniz yazılırken bu maddeye çok ihtiyacınız olacak.

10- Doğru zaman geldiğinde kurduğunuz şirkete muhteşem bir dönüş yapıp, tekrar işlerin başına geçmelisiniz.

11- Pazarlama dehası olmalısınız.

12- Dünyanın en zenginleri listesinde bir kaç defa ilk üçe girmelisiniz. (Tercihen birincilik)

13- Dünyayı değiştirdikten sonra, tercihen kendi adınıza sahip bir vakıf kurmalı ve eşinizle birlikte hayır işlerine girişmelisiniz.

14- Bu aşamada CEO’luktan istifa edip, en yakın arkadaşınıza koltuğu bırakmalı ve onu dolar milyoneri yapmalısınız. (Bkz. Steve Ballmer)

Bu maddeleri harfiyen uygularsanız, bir gün siz de yırtabilirsiniz.

Etiketler:, , , , ,

Bir yorum

  1. Ertan /

    Sen ne zaman yırtacaksın:D

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir